BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Nekretnine, vlasništvo, posjed, stanovi, kuće, imovina, stvari pokretne i nepokretne
By mladjireferent
#4191
Nakon proteka koliko godina mogu steci pravo svojine nad pacelom na kojoj imam kiosk 15 godina.Placam rentu opstini na godisnjem nivou.Da li postoji mogucnost na osnovu odrzaja da parcela predje u moje vlasnistvo? Hvala
By D-man
#4199
mladjireferent wrote: Mon Jun 29, 2020 6:17 amDa li postoji mogucnost na osnovu odrzaja da parcela predje u moje vlasnistvo?
u konkretnoj situaciji je neosnovan zahtjev za utvrđenje prava vlasništva neovisno koliko ste u posjedu nekretnine, ovo iz razloga što nemate samostalnost posjeda kao prvi i osnovni uslov da bi se vlasništvo steklo dosjedanjem.
Naime, vaš posjed se temelji na ugovornom odnosu po kojem ste Vi u obavezi plaćati zakup, iz čega proizilazi da na istoj nekretnini priznajete tuđu višu vlast i samim tim niste samostalni posjednik.
By mladjireferent
#5213
Kojim putem da izjednačim vlasništvo u gruntu i katastru.Imam plac koji je na meni 1/1 u gruntu,a isti je u katastru 1/2 i vlasnik polovine po katastru nije voljan da se to poravna ni na koji način.Ima li rješenja?

ZAKON O SPREČAVANJU SUKOBA INTERESA U INSTITUCI[…]

Službene novine Kantona Sarajevo, broj 10/24 Na os[…]