BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Statusna pitanja, razvodi braka, alimentacije, roditeljsko pravo, skrbništvo, imovinska pitanja u braku itd.
By Wajgo
#4345
Pozdrav! Ako moze neko da odgovori. Covjek i zena u braku 40 godina, dvoje djece. Zive u istoj kuci. Muz i zena su razdvojeni, ali nisu rastavljeni. Nakon 40 godina zena saznaje da je muz prepisao prije nekih 10-15 godina svu imovinu na kcerku. Da li je mogao legalno prepisati bez zenine saglasnoati? Da li zena sada ima pravo traziti da se dijeli bracna stecevina ukoliko bi pokrenula razvod braka? Da li uopste ima bilo kakve osnove za vracanje imovine na pravog vlasnika, muza? Ustvari ima li ista cime je zena u takvoj situaciji zasticena? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
By Safetov
#4393
Pozdrav. U braku sam 6 godina imamo djete 5,5godina. Radimo oboje ona u javnoj ustanovi a ja u ozbiljnoj DOO firmi i imam malo veca primanja od supruge. Kupili smo stan koi je pod hipotekom i otplacujemo ga nekih 2,5godine. Posto supruga radi u drzavnoj firmi u banci su nam predlozili da ona bude glavni duznik bez obzira sto ja imam veca primanja. Medutim njena plata nije bila dovoljna za cijelu ratu pa su morali nesto manji iznos uzeti i od mene da poklopimo ratu.. Stan je kupljen na 20godina tj. 240 rata. U isto vrijeme ja prebijam njen i svoj kredit tacnije dizem kredit da zatvorim ta dva kredita jer su nam to dali kao uslov da bi mogli podici taj hipotekarni za stan. Ja dizem taj kredit na 10 godina s tim da zatvaram njen znatno veci u odnosu na ovaj drugi moj kredit. Ja imam kad saberem taj dio rate za stan i ova rata sto sam zatvorio dva kredita nesto vecu ratu od te njene rate za hipoteku. Medutim brak ne ide hocemo da se razvedemo na miran nacin da djete ne bi imalo neke traume. Ali sad ona i njen otac meni predlazu da uzmu i moj dio rate za stan koi se odbija dvije i po godine tj. da uzmu cijelu ratu s tim da ja svoj dio stana prepiše njoj 1\1.. I da ja nastavim placat ovu ratu sto sam zatvorio njen i svoj kredit koju placam vec dvije i po godine kao i stan. I meni je to naravno smiješna ponuda ali kazu ostaje mi auto koje vrijedi otprilike četvrtinu iznosa kredita koi sam digao za zatvaranje dva kredita. Eh sad stan je kupljen i morali smo bukvalno renovirat sve od stolarije podova toaleta znaci bukvalno sve. Ustvari ovako stan je placen 81000km otplatila smo nekih 27 od 240 rata. S obzirom na adaptaciju garantujem da sada za isti mozemo dobit 110000km da ga prodamo. Stan je pod hipotekom i nisam se raspitao da li ga uopste mozemo prodavati regularno ili banka mora bit posrednik ili kako već. Da li je realno a po meni jeste da im trazim da mi bar isplate pola ovog mog kredita pa da im omogucim da uzmu i moj dio rate tj da na njima bude cijela rata stana do kraja otplate. I da prepisem svoj dio stana ženi... Ili sta vi predlazete kao najbolju opciju ako ste me uopste skontali posto sam bas prwvise napisao... I ja iznos kredita koim sam ova dva prebio je 27000km na 120 mjeseci i dignut je isti dan kad je i stan... Unaprijed zahvaljujem...

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]