BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Statusna pitanja, razvodi braka, alimentacije, roditeljsko pravo, skrbništvo, imovinska pitanja u braku itd.
By Bojanprijedor
#4241
sklopio sam predugovor o prodaji nekretnine koja nije na moje ime vec je trenutno drustvena svojina. Ali pokrenut je proces povrata denacionalizacije nekretnine. Sad taj investitor kako mi se cini oteze komplet predmet povrata jer se on obavezao da ce sve snositi. Uplatio je i kaparu od 10 000km a ja ako odustanem vracam 20 000. U predugovoru nema roka trajanja predugovora vec samo pise pod rokom za zakljucenje glavnog ugovora
Uskladjivanje parcela
I uknjizba moja kao prodavca na nekretnini 1/1 i da su stranke saglasne da po izvrsenju gore 2 tacke je rok 3 mjeseca da se zakljuci glavni ugovor i isplati ostali iznos novca.

problem je sto je proslo vec 2 godine i nista sr ne desava . Kad kontsktiram investitora kaze radi se. Odem u katastar kazu nisu ni poceli tj pokrenuli predmet. Znaci investitoru nije sad u interesu taj dio zemlje da ganja. A ja cekam i nista. Zeznut sam nisam rok stavljao. Ali pitanje je da nema neki zakinski rok kojim ovo propada kad je vec toliko proslo 2 godine i nista. Bilo sta da ga mogu da kazem ubrzati. Sem da kazem odustajem pa da vracam duplu kaparu
By D-man
#4243
Bojanprijedor wrote: Sat Jul 25, 2020 5:07 pm Ali pitanje je da nema neki zakinski rok kojim ovo propada kad je vec toliko proslo 2 godine i nista.
U stavu 5. člana 45. Zakona o obligacionim odnosima propisano je da se sklapanje glavnog ugovora može zahtijevati u roku od šest mjeseci od isteka roka predviđenog za njegovo sklapanje, a ako taj rok nije predviđen, onda od dana kad je prema naravi posla i okolnostima ugovor trebao biti sklopljen.

U slučaju da se konačni ugovor ne sklopi u predviđenom roku, a tužitelj nije podnio tužbu na ispunjenje predugovora u predviđenom roku, prestaje pravo na sklapanje glavnog ugovora s obzirom na to da je rok iz čl. 45 stava 5. prekluzivne naravi. Stranke mogu doduše i nakon proteka tog roka sporazumno zaključiti glavni ugovor.

Pismeni putem (preporučenom poštom sa povratnicom) pozovite dotičnog na sklapanje glavnog ugovora u roku kojeg ostavite, nakon kojeg isteka roka računate rok od 6 mjeseci u kojem bi kupac mogao tražiti zaključenje ugovora.
By Bojanprijedor
#4245
problem je
predugovoru nema roka trajanja predugovora vec samo pise pod rokom za zakljucenje glavnog ugovora
Uskladjivanje parcela
I uknjizba moja kao prodavca na nekretnini 1/1 i da su stranke saglasne da po izvrsenju gore 2 tacke je rok 3 mjeseca da se zakljuci glavni ugovor i isplati ostali iznos novca. A TO SE NIJE DESILO JOS TJ NITI SAM SE UKNJIZIO JOS NITI JE NEKRETNINA DENACIONALIZOVANA A TO SVE JE UZEO KUPAC DA RADI. ZNACI JA GA NE MOGU UBRZATI DA IVO RIJESI VEC TEK KAD OVO ON URADI MOGU GORE NAVEDENE STVARI URADITI
By D-man
#4246
Bojanprijedor wrote: Sat Jul 25, 2020 8:19 pm problem je
predugovoru nema roka trajanja predugovora vec samo pise pod rokom za zakljucenje glavnog ugovora
jasno je da nema roka, zbog toga vrijede odredbe zakona koje uređuju takvu situaciju.
ako taj rok nije predviđen, onda od dana kad je prema naravi posla i okolnostima ugovor trebao biti sklopljen
Nisam vjerovanja da je u konkretnom slučaju narav posla u takvom obimu da se rješava već 2 godine.
By Bojanprijedor
#4247
nazalost vec 2 godine. I svi mi kazu da je to taktika. Nije mu sad u interesu a kad bude rijesice se za 6mjeseci jer se to brzo radi. A ja nista ne mogu vec cekati. Jer sam potpisao takav predugovor bez roka. Koja budala

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]