BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Sve o izvršnom postupku u Bosni i Hercegovini
By Bojanprijedor
#4209
dobio sam pravosnaznu presudu i dosudjeni iznos oko 3000 da mi protivna strana plati troskove. Ta osoba od koje trebam traziti troskove je navodno na birou a znam da radi na crno, ima auto na sebi i pola stana. Sta raditi i kako iuvrsiti naplatu svojih troskova
By Bojanprijedor
#4213
Ja sam njemu na pocetku platio i vise. Nismo znali ishod. Kako sam dobio predmet on je rekao da ganjam da naplatim. Pa sam sad u fazi da nadjem nekog advokata da mi to pokrene. Ne znam kako cu kad ta druga strana ne radi ima neko auto i pola stana na sebi. Taj stari advokat je sigurno znao da ovaj ne radi pa mi odmah uzro novac a ja sad ne znam sta cu
User avatar
By LegaForum
#4214
Pa ako ima pola stana na sebi, mozes pokrenuti izvrsenje i prodajom pokretnih stvari u stanu, a i prodajom 1/2 stana - vjerovatno ce sam da plati kad krene izvrsenje
By D-man
#4218
Bojanprijedor wrote: Mon Jul 13, 2020 11:29 am a ja sad ne znam sta cu
prvi korak je da na prvostepenu presudu stavite klauzulu pravosnažnosti i izvršnosti (pisarnica suda), te nakon toga istu presudu kopirate u 4 primjerka.
Ako se odlučite ići prijedlogom za izvršenje na nekretnini dužnika, u nadležnom z. k. uredu Općinskog suda pribavite zemljišno-knjižni izvadak za nekretninu koja je kako kažete u suvlasništvu tuženog i dr.
Suvlasnički dio nekretnine može biti predmet izvršenja, obzirom da se u pravnom prometu isti smatra samostalnom stvari.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]