BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Advokatura u Bosni i Hercegovini
By HighwayStar
#4137
Poštovani,

Prošle godine sam angažovao advokata da mi završi nešto oko upisa u zemljišne knjige. Prije možda sedmicu sam slučajno otkrio da mogu pristuputi elektronskoj verziji grunta i tamo otkrio da je advokatov prijedlog sud odbio još u septembru prošle godine (od njega nisam čuo ni glasa čitavo ovo vrijeme, djeluje mi da je skroz bio zaboravio na moj predmet). Nazvao sam ga misleći da je uložio žalbu, ali ispade da on nije bio svjestan ni da se prvostepeni postupak završio (pravdao mi se prvo da je možda korona uticala da se ovo razvuče, nije znao ni za opciju da se pristupi gruntu putem interneta).

Nakon što sam ga obavijestio o svemu ovome (o čemu valjda on mene treba da obavještava) počeo je da nagađa da je riješenje možda vraćeno (jer ni on, ni sekretarica izgleda nisu u toj kancelariju više od 2 dana sedmično s obzirom kolko mi je trebalo da ih uopšte dobijem telefonom) i reče mi da je poslao zahtjev da ga opet pošalju. Mogućnost za ulaganje žalbe skoro 9 mjeseci nakon okončanja prvostepenog postupka je vjerujem ravna 0.

Blago rečeno, prilično sam nezadovoljan njegovim uslugama (pogotovo jer sam mu dao akontaciju) i interesuje me koje su mi opcije. Da li mogu da ga tužim? Prijavim Advokatskoj komori? Kako bi ta prijava trebalo da izgleda i koje dokaze da priložim uz nju? Hvala unaprijed.
User avatar
By LegaForum
#4138
Prvo je potrebno utvrditi da li je odvjetniku uopste dostavljeno rjesenje - jer je moguce da nema nikakve odgovornosti na njemu.

Tek nakon toga se treba vidjeti sta se moze uraditi.

P.s. mozda vi nemate nikakve mogucnosti bilo kakvih akcija poduzeti radnju uknjzbe, tako da mozda uopste nije ni greska na advokatu.
By HighwayStar
#4143
Hvala Vam na odgovoru.
Prvo je potrebno utvrditi da li je odvjetniku uopste dostavljeno rjesenje - jer je moguce da nema nikakve odgovornosti na njemu.
Zar je moglo biti upisano u grunt (i katastar) bez da je prethodno dostavljeno svim strankama?
P.s. mozda vi nemate nikakve mogucnosti bilo kakvih akcija poduzeti radnju uknjzbe, tako da mozda uopste nije ni greska na advokatu.
Moj problem nije što je prijedlog odbijen, nego što mi osoba koja me zastupa tu informaciju nije prenjela ni nakon 9 mjeseci od završetka prvostepenog postupka.
User avatar
By LegaForum
#4144
1. Mozda im je iskazana uredna dostava, a zaista niko nije primio rjesenje ili je primio neko drugi - npr: dostavljeno na neku drugu adresu, neko drugi primio i potpisao, a ne tvoj zastupnik.

2. Zavisi od tacke 1.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]