BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Prava iz radnog pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati itd.
By Eliedi
#4086
Postovani,

Imam specificnu situaciju. Naime, poslodavac mi duguje 25 placa s doprinosima (ukljucujuci i topli obrok). S obzirom da se blizi datum (nepuna tri mjeseca) sticanja staza od 40 godina, odnosno ostvarivanja prava na punu penziju, bojim se na koji nacin je moguce sve to rijesiti. Konkretno, moj poslodavac spada u javni sektor (samo dva zaposlena - direktor i ja). Ne bih htjela duljiti, radim u instituciji koja djeluje na kantonalnom nivou ali je osnovana od strane nadleznog federalnog ministarstva. U svoj toj zbrci, nadleznosti, odgovornosti i slicno nije mi jasno na koji nacin mogu traziti svoja prava. Razmisljam o angazovanju advokata pa bih voljela znati od koga traziti svoja prava (da li je to moj poslodavac kao pravno lice, kanton, resurno federalno ministatstvo...) Ono sto kao laik znam je da su mi uskracena radnicka prava,tj pravo na engzistenciju. Dovela sam se u situaciji da ne mogu namiriti zaostale place s doprinosima, topli obrok i vrlo brzu otpremninu koja me sljeduje po zakonu. Zeljno iscekujem vas odgovor. Unaprijed hvala
User avatar
By LegaForum
#4087
Ako ne postoji mirni put, jedini je sudskim putem, p.s. pozuri jer je rok zastare 3 godine.

ZAKON O OČUVANJU KULTURNOG I ISTORIJSKOG NASLJEĐA[…]

Brisanje iz kaznene evidencije

Presuda o krivicnom djelu 2020god na 1000km kazne.[…]