BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Prava iz radnog pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati itd.
By danijel
#3613
Podnio sam otkaz poslovodji i najavio sam svoj otkazni rok koji je trebao bito do 8 decembra. Medjutim sutradan regionalni sef mi je rekao da moram raditi do kraja mjeseca da mi nece potrpisati otkaz. Ili da isplatim sve sto su ulozili u mn na osposobljavanje za rad i slicno. Da li je ovp sto on radi po nasem zakonu ili ne. Rijec je o pumpi
By BOSABO
#3616
Prilikom postavljanja pitanja na ovom Forumu bilo bi poželjno da se navede u kojem entitetu: Federacija BiH ili Republika Srpska se nalazi vaš poslodavac.

U ovom Vašem slučaju treba imati u vidu sldeće:
U Republici Srpskoj otkaz ugovora o radu od strane radnika regulisan je čl. 178. Zakona o radu ("Slgl RS" br.1/16 i 66/18) i to:
- otkaz se daje u pisanom obliku,
- otkazni rok je 15 dana ne računajući dan kada je poslodavac primio otkaz,
- a u slučaju kada je poslodavac prema radniku izvršio pvredu svojih obaveza iz zakona, kolektivnog ugovora i ugovora o radu otkazni rok je jedan dan. Ovo pravo radnik može da iskoristi u roku od 15 dana od dana saznanja za povredu obaveza poslodavca prema radniku.

U Federaciji BiH ista problematika regulisana je člampvima 99., 100., 104. i 105. Zakona o radu ("Sl užbene novine F BiH" br.26/16 i 89/18) i to:
- otkaz se daje u pisanoj formi,
- otkazni rok ne može biti kraći od sedam dana
- otkaz se može dati i bez otkaznog roka u slučaju kada je poslodavac odgovoran za prijestup ili povredu obaveza iz ugovora o radu koje su takve prirode da nebi bilo osnovano očekivati da radnik nastavi radni odnos kod tog poslodavca. Ovo se može iskoristiti u roku od 60 dana od saznanja za prijestup ili povredu, odnosno najdalje u roku od godinu dana od učinjenog prijestupa ili povrede.

Dakle poslodavac ne može samostalno da produži otkazni rok ako to nije izričito regulisano u ugovoru o radu koji ste sa njim zaključili.
By danijel
#3617
Znam ja ovp sve sto ste napisali i postupao sam u skladu sa tim. Ja sam trebo da zavrisim sa otk rokom 11.12 al on nece tako i nece da potpise nego zrazi da radim do kraja ugovora 31.12 ili da mu isplatim novac koji su ulozili za moju obuku. Da li je po zakonu da mi trazi novac a nigdje nije naznaceno to
By dragance1
#3634
Pitanje druze?

Ok, nece potpisati otkaz, kakve to pravne posljedice ima za tebe. Sutnuo si ga cao. Imas drugi posao ili?
By dragance1
#3635
Neka ti pokaze dio ugovora gde moras to da uradis.
By dragance1
#3636
On to moze da trazi. Al Sudski. Nista mu ne dugujes.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]