BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Porezi, vrijednosni papiri, carine, hartije od vrijednosti, mjenica...
#3324
Pozdrav,

Sve pohvale za ovakav forum gdje mozete pronaci mnogo informacija na jednom mjestu. Ne znam da li je pisano o ovome ranije, ali ja cu iznijeti svoj problem, te ako mi neko moze pomoci, mnogo mu hvala.

Naime, nasa firma se bavi digitalnim marketingom. Nase usluge su tipa: Web Design, SEO, Social Media Marketing i slicno.
Znaci sve usluge koje nudimo su "neopipljive", i svi kupci su izvan Bosne i Hercegovine.

Sav novac nam dolazi na PayPal racun koji je otvoren na ime firme i koji je direktno povezan sa bankovnim racunom od firme.

Zbog jake konkurencije na trzistu, tesko je opstati sa cijenama bez PDV-a, a jos kada moramo platiti i 17% na bruto promet, stvarno nas unistava, ali sta je tu je.

U zakonu stoji da od kupca moramo dobiti licni dokument (Pasos) da se oslobodimo placanja PDV-a.
uino.gov.ba/b/Porezi/PDV_pitanja/PDV_odgovori.html#USLUGE1

Posto smo mi Online trgovina, te svakodnevno dobivamo narudzbe, nerealno je od svakog pojedinca traziti pasos.
Zamislite da vi odete na neku web stranicu da kupite neku digitalnu uslugu, i oni vam traze da im dostavite pasos. To su licni podaci i necete tako lako nikome dati svoju kopiju pasosa, potrazit cete uslugu negdje drugo....

Sve nam uplate dolaze od PayPala, tj. kupci koriste PayPal kao nacin placanja.
Na PayPal transakciji se jasno vidi : ime i prezime kupca, njegova adresa, drzava (I jos pored toga stoji zelenim slovima "Confirmed" sto znaci da je adresa potvrdjena od strane PayPala.

Kada povucemo novac sa PayPala na nas bankovni racun, na izvodu pise da novac dolazi od PayPala, a ne od neke osobe.
PayPal je posrednik i on posjeduje sve podatke svojih korisnika (licna karta ili pasos ili vozacka).

Guglanjem smo i pronasli VAT (PDV) broj PayPala vat-search.ie/-jWo_Paypal+(Europe)+S.A+R.L.+ET+CIE,+S.C.A.
(screenshot: prnt.sc/oc57ws )


Sta nam je raditi da se oslobodimo PDV-a?
Imate li kakve savjete.

Hvala unaprijed.
#3325
Pozdrav,

Prije svega nas Zakon o PDV-u je u dosta sfera nedorecen jer je iz 2005 godine, u pripremi je novi koji ce biti aktuelan za cca 3-12 mjeseci i upravo se radi na nacrtu te ce ovi problemi biti jednostavno definisani.

Kako sad gledam Zakon i Pravilnik o PDV-u moras priloziti za svakog posebno kopiju pasosa, a za firmu Potvrdu o registraciji drustva.

Medutim posto je preko PayPal sve je jos komplikovanije, moja je preporuka da pitas UPRAVU, te da ti oni daju pravi odgovor na takvo pitanje.

Sretno

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]