BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Nasljeđivanje, testament, zakonski i nužni dio
#3213
Naime, moj brat je napravio ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa stricem. I ja sam ga predao na sud i tuzio za ponistenje ugovora. On je u medjuvremenu se uknjizio na nekretninu tj stan i prodao ga na koji se vec ulnjizili drugi. Nisam na vrijeme razmisljao o zabrani rspolaganja imovinom. Da li ja imam pravo u slicaju da se ponisiti ugovor dobiti pola novca od ugovora kojim je prodao stan. Ugovor mu glasi na duplo manji iznos od kojeg stan vrijedi. Znaci da sad ako se ugovor ponisti ja mogu na iznos od ugovora dobiti pola a ne mogu se zaliti na iznos na koji je prodao.
#3214
Bojanprijedor wrote: Fri May 17, 2019 8:53 pmZnaci da sad ako se ugovor ponisti ja mogu na iznos od ugovora dobiti pola a ne mogu se zaliti na iznos na koji je prodao.
da nema ugovora o doživotnom izdržavanju da li bi Vi i brat po redosljedu nasljeđivanja bili pozvani nasljediti strica?
Nadalj čisto radi informacije, da li je vaš tužbeni zahtjev usmjeren na poništaj, raskid ili ništavost pravnog posla.
#3216
Bojanprijedor wrote: Fri May 17, 2019 9:59 pm Da ja i brat bi naslijedjivali
A predao sam tuzbu za ponistenje ugovora. Jer je stric bio bolestan imam svjedoke da je bio polulud.
bez ulaska u ishod parnice je sasvim izvjesno da je posljednji upisani vlasnik zaštićen glede svog sticanja prava vlasništva.
Ukoliko bi ishodili pozitivnu odluku suda, ostaje vam mogućnost obligaciono-pravnog zahtjeva prema bratu po opštim pravilima o naknadi štete.
#3218
Pravda wrote: Sat May 18, 2019 9:56 pm
Bojanprijedor wrote: Fri May 17, 2019 9:59 pm Da ja i brat bi naslijedjivali
A predao sam tuzbu za ponistenje ugovora. Jer je stric bio bolestan imam svjedoke da je bio polulud.
bez ulaska u ishod parnice je sasvim izvjesno da je posljednji upisani vlasnik zaštićen glede svog sticanja prava vlasništva.
Ukoliko bi ishodili pozitivnu odluku suda, ostaje vam mogućnost obligaciono-pravnog zahtjeva prema bratu po opštim pravilima o naknadi štete.


STA TO ZNACI? DA LI MOGU TRAZITI POLA OD KUPOPRODAJNOG UGOVORA I NEKU ODSTETU ILI?

ZAKON O SPREČAVANJU SUKOBA INTERESA U INSTITUCI[…]

Službene novine Kantona Sarajevo, broj 10/24 Na os[…]