BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Ugovori razne osnove, odgovornost za štete po raznim osnovana, izvanugovorni odnosi, osiguranja...
User avatar
By miljant
#2752
Pozdrav. Nadam se da nisam pogriješio forum.

Danas sam dobio e-mail od google-a da prema njima imam dug od 350 dolara. Koristio sam usluge Adwords. Radi se o Google platformi za reklamiranje na kojoj sam reklamirao neke svoje sajtove.

Cijela priča je počela prije deset ili više godina. Dok sam bio na studijama u USA dobio sam neki kupon sa činim mi se $100 kredita i upisao sam svoje podatke o trenutnom mjestu prebivališa u USA. Sa studija sam se vratio u BIH 2010, ali mi je adresa u Google Adwords nalogu ostala u USA. Na računu je ostalo nešto novca.
2013. sam pokrenuo novi sajt i odlučio da pokrenem novu reklamnu kampanju i da iskoristim taj novac. Očekivao sam da će reklame prestati da se prikazuju kad se novac potroši, međutim Google je nastavio da prikazuje reklame. Tada je nastao dug. Za taj period mi nisu poslali ni jednu opomenu niti fakturu. Znači dug je iz 2013. I kad se dostigao konačan dug oni su obustavili emitovanje reklama isto 2013. Sada poslije više od tri godine od nastanka duga oni mi šalju obavještenje ne email da mi je račun suspendovan i traže da im platim preostali dug. Ja taj račun nisam koristio godinama i baš me briga što je suspendovan. Na internetu sam našao podatke da Google čak i niže iznose daje utjerivačima duga, ali to se odnosi na USA i njihovo zakonodavstvo. Interesuje me imaju li oni mogućnosti da utjeruju dug u BIH prodajom duga nekim lokalnim utjerivačima i da li je dug zastario po našem zakonodavstvu? Koji se zakon ovde koristi naš ili USA?

Nadam se da Vam je jasno šta sam htjeo da pitam.
User avatar
By pravnik
#2753
miljant wrote:Pozdrav. Nadam se da nisam pogriješio forum.

Danas sam dobio e-mail od google-a da prema njima imam dug od 350 dolara. Koristio sam usluge Adwords. Radi se o Google platformi za reklamiranje na kojoj sam reklamirao neke svoje sajtove.

Cijela priča je počela prije deset ili više godina. Dok sam bio na studijama u USA dobio sam neki kupon sa činim mi se $100 kredita i upisao sam svoje podatke o trenutnom mjestu prebivališa u USA. Sa studija sam se vratio u BIH 2010, ali mi je adresa u Google Adwords nalogu ostala u USA. Na računu je ostalo nešto novca.
2013. sam pokrenuo novi sajt i odlučio da pokrenem novu reklamnu kampanju i da iskoristim taj novac. Očekivao sam da će reklame prestati da se prikazuju kad se novac potroši, međutim Google je nastavio da prikazuje reklame. Tada je nastao dug. Za taj period mi nisu poslali ni jednu opomenu niti fakturu. Znači dug je iz 2013. I kad se dostigao konačan dug oni su obustavili emitovanje reklama isto 2013. Sada poslije više od tri godine od nastanka duga oni mi šalju obavještenje ne email da mi je račun suspendovan i traže da im platim preostali dug. Ja taj račun nisam koristio godinama i baš me briga što je suspendovan. Na internetu sam našao podatke da Google čak i niže iznose daje utjerivačima duga, ali to se odnosi na USA i njihovo zakonodavstvo. Interesuje me imaju li oni mogućnosti da utjeruju dug u BIH prodajom duga nekim lokalnim utjerivačima i da li je dug zastario po našem zakonodavstvu? Koji se zakon ovde koristi naš ili USA?

Nadam se da Vam je jasno šta sam htjeo da pitam.
Postovani,

Vi ste sa google sklopili obligacioni odnos, ugovor sa njima ste dobili ili ste ga procitali, te ste morali uzeti opciju "razumjem i prihvatam" da bi pristupili Ad Words.

vas komentar: "Očekivao sam da će reklame prestati da se prikazuju kad se novac potroši, međutim Google je nastavio da prikazuje reklame. "

Nema znacaja, jer ste sve ugovorili.

Sada je drugo pitanje da li ce se oni baviti naplatom tog duga, jer je dug izuzetno mali.

S postovanjem,
User avatar
By miljant
#2754
Sad još jedno pitanje Kad zastarjeva taj dug? Sad sam provjerio i dio duga je nastao još 2013, dakle, prije više od pet godina i postepeno se nagomilavao sve do 2015, kad je dostigao konačnu cifru. Sve da se složim i da im platim iznos koji im dugujem, da li sam u obavezi da im platim i za dug koji je nastao prije više od tri, četiri ili pet godina.

Inače, Internet je put slučajeva kad je Google dug ustupio agencijama za utjerivanje dugova. Čak se radilo i o manjim iznosima od mog. Uglavnom se radilo o slučajevim u USA, a imaju u agenciju kojoj prebacuju dugove u Irskoj i Engleskoj. Treba napomenuti da Google ima i regionalna predstavništo u Beogradu i Zagerebu, pa bi to mogli prepustiti lokalnim advokatima. Vidim da su se pojedinci dogovorili sa njima oko iznosa duga i pristali da ga otplaćuju u ratama. Sad ja nisam pravnik, ali ako prihvatim sporazumom stari dug više se ne mogu pozvati na zastaru. Zato me interesuje kad dug zastarjeva, da bi znao šta mogu prihvatiti sporazumom, ako do toga dođe.
User avatar
By pravnik
#2756
Potrebno je da pogledate ugovor koji ste postigli 2013g jer u njemu vam pise i zastarni rok.

Nece se koristiti pravo BiH, nego one zemlje gdje Google ima sjediste, ili onog dijela google sa kojim ste zakljucili ugovor e-putem.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]