BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Prava iz radnog pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati itd.
User avatar
By zzeks
#1288
Poštovani!
Želio bih pravni savjet po pitanju novčanih potraživanja u javnom preduzeću,koja su suprotno Zakonu umanjena i nastavljena isplaćivati u takvom imanjenom iznosu do danas.Naime radi se o toplom obroku koji poslodavac isplaćuje redovno u novcu,ali u zadnjih par godina,tačnije od 2011 u smanjenom iznosu,a koji se kosi sa kolektivnim ugovorom.Jedan dio radnika je tužio preduzeće i dobio pravosnažnu presudu na Ustavnom sudu BiH,ali su isti tužbu putem advokata podnijeli 2012,te za svaku narednu godinu do danas obnavljali.Mene konkretno interesuje koje je moje prevo po pitanju tih umanjenih i zaostalih primanja,da li ja mogu ostvariti sad isto pravo kao i pomenute kolege za protekli period,ili su dugovanja preduzeća prema radnicima koji nisu do sad tužili zastarjela.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i validnom pravnom savjetu!
User avatar
By zzeks
#1297
Čudi me da niko ne zna odgovor na moje pitanje,ako sam možda pogrešno formulisao isto,da preciziram :"Kad prestaje mogućnost naplate,ili mogućnosti utuživanja, neisplaćenih sredstava koje poslodavac po zakonu mora isplatiti radniku,da li je to jedna godina,tri ili pet godina i na koja primanja se konkratno odnosi vremenski period zastarjevanje potraživanja?"

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]