BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Nasljeđivanje, testament, zakonski i nužni dio
#3540
Moze li mi netko kompetentan dati pravni savjet - u pitanju je Zapadnohercegovacka zupanija u Bosni i Hercegovini. Otac zeli sa mnom sklopiti ugovor o dozivotnom uzdrzavanju, ali otac nije siguran je li se moj brat, koji ce zasigurno pokusavati ponistiti ugovor ili traziti svoj dio nasljedstva nakon oceve smrti, domogao jedne od privatnih oporuka (bez notara i bez svjedoka) koje je moj otac prije nekoliko godina bio napisao. U oporuci je moglo stajati da mom bratu ostavlja uknjizen stan ili mozda potkrovlje (nisam sigurna tocno sto od tog dvoje) koje nema nijednu od dozvola; moguce je da oporuka nema ni datuma niti potpisa. Moze li otac dok je jos ziv opozvati oporuku ili sto vec uciniti da ona nema efekta nakon njegove smrti. Postoji li kakav pravni trik da ugovor o uzdrzavanju bude smatran kao jedini vazeci? Ukoliko se to ne moze postici, moze li ijedna od gore spomenutih okolnosti oporuke pomoci u tome da oporuka bude smatrana nistavnom? Hvala
#3549
Prema odredbama čl. 120. st. 1. Zakona o nasljeđivanju FBiH, oporučitelj može uvijek opozvati oporuku u cjelini ili djelomično izjavom datom u bilo kojem obliku u kome se po zakonu može napraviti oporuka, a prema odredbi čl. 122. istog Zakona, svako
kasnije raspolaganje od strane oporučitelja određenom stvari koju je bio nekome namijenio, ima za posljedicu opoziv
namjene te stvari.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]