BiH Pravo 2014.-2020.

Bosanskohercegovački pravni portal

Državljanstva, boravišta, udruge, lokacijske, građevinske i ine dozvole, povrat nacionalizirane imovine, komunalne naknade ...
Potreban mi je ispis iz bosanskog drzavljanstva, ovako ide priča drzavljanka sam Bosne i Hercegovine, a Hrvatske od 01. veljace 1994. godine sa prebivalistem u Njemackoj od 1977. godine. Rodena sam u Bijeljini, BiH, 28. rujna 1979. Pored bosanskog državljanstva i hrvatskog drzvljanstva zelim stjeci i njemacko drzaljanstvo. No sad imam problem da je u nekim starijim hrvatskim dokumentima navedeno, da sam i drzavljanka Bosne i Hercegovine. To mi do sada nije bilo jasno. Nemam pasosa ni licne karte BiH niti sam te dokumente ikada vadila. Njemacke vlasti traze od mene "Negativbescheinigung" - negativnu potvrdu BiH državljanstva, da nisam državljanin Bosne i Herzegovine što ne mogu dobiti. Provjerila sam i vodim se kao BiH državljanka zato moram da uradim ispis iz drzavljanstva BiH. Ako su vam potrebne dodatne informacije, rado ću vam ih poslati ali sam ostala zbunjena kada sam ovo saznala i sad mi slijedi odricanje BiH državljanstva. U ocekivanju vaseg odgovora s postovanjem vas pozdravljam.
Pogledaj ovaj intervju:

"Ispis iz bosanskog državljanstva radio sam lično, koštalo me 2.600 KM, 9 mjeseci jako puno živaca“

Kristijan Lazarević bio je državljani Bosne i Hercegovine sve do 2014g kada je završio postupak odricanja BiH državljanstva, iako u inostranstvu živi još od 1992. godine. Navodi da je jedan od glavnih razloga za odricanje od BiH državljanstva bio taj što je htio učestvovati u političkom procesu glasati za vlas u Njemačkoj. Kao drugi razlog navodi taj što mu je novo državljanstvo omogućava lakše putovanje.

„Kao državljanin SR Njemačke ja imam povjerenje da će mi strana Ambasada pomoći, a za bosansku Ambasadu nisam bas siguran, jer to nikad ni ranije nisu radili kada mi je bila potrebna podrška.", navodi Lazarević.
Image
Lazarević (Foto: RN) - "Sada se osjećam kao dio političkog procesa".
Prikupljanje dokumenata

Lazarević tvrdi da je cijeli proces bio dosta komplikovan, jer je morao ići u Bosnu i Hercegovinu, gdje je rođen, zatim u Zvornik, gdje je prijavljen, te u Sarajevo. Kaže da je svuda morao čekati te je čitav proces, uključujući prikupljanje potrebnih dokumenata, trajao devet mjeseci, od kojih tri mjeseca Lazarević nije imao nikakvo državljanstvo.

Lazarević kaže da ga je sve ukupno koštalo blizu 2.600 KM, a u taj iznos je uključio i vađenje potrebnih dokumenata koje je trebao predati Ministarstvu na ispis iz bosanskog državljanstva.

Nacionalnost, patriotizam, ljubav za svoj dom i te priče – to mene ne zanima, meni je najvažnije da mogu otići na aerodrom i letjeti gdje god želim, po cijelom svijetu. Sa bosanskim pasošem nisam mogao nigdje bez vize. To je meni važno., navodi Lazarević.

Ili ovo: Ispis iz BiH drzavljanstva me koštao 5.000 KM

"Proceduru sam radio lično - cijeli postupak ispis iz BiH državljanstva, uključujući sve cijene za ispis iz bosanskog državljanstva koje sam morao da izvadim i platim, mene su koštale više od 2.500 eura,, a sam prelazak sa jednog na drugo državljanstvo trajao je dvije godine. Ipak, nije mi žao. Kad se sjetim kako su me na granici sa bosanskim pasošem maltretirali, a kako im sada samo mahnem rukom – to je neprocjenjivo iskustvo", objašnjava Omerović."
Nas svijet tako razmislja "sam cu to mi je najjeftinije" a izadje ga najskuplje... to nam je izgleda u mentalitetu zato i jesmo tu gdje smo.

Moj ti je savjet, a evo pronasao sam na netu za tebe koji je advokat za to specijaliziran i bavi se sa drzavljanstvom duze od 25 godine pravne prakse a pored toga njihovu advokatsku kancelariju preporucuju sve strane Ambasade u BiH

1) Ne putujes nigdje van svoje drzave aangazujes advokata koji se cijeli zivot bavi drzavljanstvom BiH kontaktiraj ga preko https://www.advokat-prnjavorac.com posaljes email i zamoli da tvoj predmet primi ako mogu

2) Dogovoris pismeno zastupanje preko emaila, advokat ti posalje punomoc za odricanje od BiH drzavljanstva, i uputstva i sve ostalo, samo slijedis kako ti advokat napise.

3) Posaljes sve advokatu postom, advokat ti sve zavrsi i dodje ti sve na kucnu adresu, te steknes novo drzavljanstvo !

Ukucaj uostalom u internetu Advokatska kancelarija Prnjavorac, ljudi su fenomenalni imaju preko 600 ocjena sve petice i komentari klijenata pa pogledaj.

Pogledaj ovaj link, covjek je 2005 prije 15 godina uradio preko advokatske kancelarija Prnjavorac sve, samo klikni Odricanje bosanskog državljanstva - gdje i kako
Slažem se sa tobom 100% oni su za to najbolji u Bosni i Hercegovini, imaju odličnu reputaciju, pogledaj ovo:

"Advokatsku kancelariju Prnjavorac preporučuju Ambasada SR Njemačke, Američka ambasada, Ambasada Velike Britanije, Ambasada Španije, Ambasada Rusije, Ambasada Italije u BiH i druge ambasade u BiH te Predstavništvo njemačke privrede u Bosni i Hercegovini. Također ih preporučuju svojim građanima te privrednim društvima u slučaju ukazivanja potrebe za pružanjem stručne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini."
Izašao članak prije par dana smanjuje se broj državljana koji rade odricanje bosanskog državljanstva u 2019g samo se odreklo BiH državljanstva oko 4.000 ljudi, a godina prije oko 4.500 ljudi.

Prije toga je ta cifra takođe bila nešto veća, pa se polako smanjuje, al mi nije jasno kako to, kad nam ljudi sve više i više odlaze iz države.
LEGALIS hvala ti puno - imala sam srece mogli su da prime moj predmet u rad tako da sam odahnula sve ce mi uraditi bez da idem u bosnu i hercegovinu oko ispis iz drzavljanstva BiH kao i da pribave sva dokumenta u BiH za mene

Advokat Prnjavorac je savrsen i cijena je super za mene !!!

U inostranstvu cim se spomene advokat kontas da je previse skupo jer ovdje i jesu takve cijene advokat za dva sata zaradi kao ja za sedmicu dana rada. A da dobijes termin moras cekat minimum 10-15 dana nezamislivo je ovako dobra komunikacija preko emejla i ovako brz rad a za tako nisku cijenu stvarno su daleko bolji od europskih standarda

Hvala ti takodje i superpravnik
Da li može prestati BIH drzavljanstvo tek tako odnosno da li se moze uraditi ispis iz BiH državljanstva pa ganjat novo državljanstvo ili postoje neki posebni aspekti da bi se moglo uraditi ispis iz drzavljanstva BiH ?
Nije ti to moguće kako si zamislio moraš ispunjavati zakonske uslove da bi se mogao i odreći državljanstva BiH, a pored toga moraš palatiti i taksu za državu.

Da bi postao naturalizirani Nijemac, državljanin BiH mora, uz odgovarajuću dozvolu boravka, neprekidno osam godina zakonski provesti u Njemačkoj, odnosno, sedam ako završi kurs za integraciju pa tek onda se stekne garancija za prijem u državljanstvo SR Njemačke a onda mozes da radis ispis iz BiH državljanstva. Ne smije biti korisnik pomoći države i mora imati dovoljno zdravstvenih i penzionih uplata. Mora imati i položen test za naturalizaciju i poštovati njemačke zakone i vrijednosti.

Državljanstvo Slovenije naši građani mogu dobiti ako žive u Sloveniji 10 godina, od toga neprekidno posljednjih pet prije podnošenja molbe i da imaju reguliran status stranca, a tek potom se može raditi odricanje BiH državljanstva.

I kandidat za austrijsko državljanstvo mora neprekidno boraviti u Austriji najmanje deset godina, od kojih najmanje pet mora biti i zvanično nastanjen u Austriji, zatim Austrijski organi izdaju garanciju za sticanje državljanstva Austrije te se tek tada može obavljati procedura odricanja bosanskog državljanstva.

U uvjetima za državljanstvo u sve tri zemlje je i poznavanje njemačkog, odnosno slovenskog jezika. Također, aplikanti za državljanstvo sve tri zemlje ne smiju biti pravosnažno osuđivani i u sve tri zemlje se moraju provesti postupak odricanje BiH državljanstva.

Kod zahtjeva za stjecanje državljanstva i u Sloveniji i u Njemačkoj i u Austriji posebne pogodnosti imaju oni čiji je supružnik već državljanin te zemlje.

Dijete rođeno u Njemačkoj od roditelja BiH državljana može dobiti njemačko državljanstvo po rođenju ako jedan roditelj zakonski boravi u Njemačkoj osam godina i posjeduje neograničenu dozvolu boravka.

Do svoje 18. godine dijete može posjedovati dvojno državljanstvo, a nakon toga da se odluči za jedno. BIh državljanstva mora da se odrekne najkasnije do 23. rođendana.

SAD, Kanada, Australija i Velika Britanija i još niz država ne traže odricanje od BiH državljanstva da bi se dobilo njihovo.
selmaabazovic2 wrote: Mon Feb 10, 2020 4:48 pm Jedno pitanje rođen sam van BiH majka je imala državljanstvo BIH a otac nije državljanin BiH nego Hrvatske – da li se ja mogu upisati u državljanstvo BIH pa uraditi odricanje bosanskog državljanstva ?
Ti si državljanin BiH. Jer je tvoja majka upisana u matičnu knjigu državljana BiH. Tako da se za tebe primjenjuje član 4. stav 1. tačka 4. Zakona o državljanstvu BiH – prečišćeni tekst (‘’Službeni list Republike BiH’’) po kojoj se državljaninom BiH smatra dijete rođeno u inostranstvu čiji je jedan roditelj u času rođenja bio državljanin BiH, a drugi državljanin bivše SFRJ. Članom 41. Važećeg zakona o državljanstvu BiH svi koji su u identičnoj situaciji su preuzeti u državljanstvo BiH. I zbog toga moraš uraditi ispis iz bosanskog državljanstva da bi stekao strano.

Za vas se može samo izdati potvrda da je državljanin BiH I da nije upisan u matičnu knjigu rođenih i Knjigu državljana BiH i da se može upisati kada god to poželi. A po upisu u državljanstvo BiH radiš odricanje od BiH državljanstva.

Svi koji su u ovakvoj situaciji, a nije ih malo, obično izvrše naknadni upis u matične knjige u BiH i onda moraju uraditi odricanje BiH državljanstva, jer im vlasti SR Njemačke to zahtjevaju. Na internetu možeš pronači Upustvo o naknadnom upisu činjenice državljantva. Za ovaj postupak je neophodno uz zahjtjev priložiti original rodni list iz države rođenja, uvjerenje o državljanstvu oca I uvjerenje o državljanstvu BiH za majku.
Njavi wrote: Mon Feb 10, 2020 9:44 am Da li može prestati BIH drzavljanstvo tek tako odnosno da li se moze uraditi ispis iz BiH državljanstva pa ganjat novo državljanstvo ili postoje neki posebni aspekti da bi se moglo uraditi ispis iz drzavljanstva BiH ?
To nije moguće, postoji Zakon o drzavljanstvu BiH kojim je striktno propisano ko, kako i na koji nacin moze da uradi odricenje Bosanskog drzavljanstva i mozes proci kroz postupak samo pod uslovom da sve ovo mozes da ispunis:

PRESTANAK BiH DRŽAVLJANSTVA
Član 15.
Državljanstvo se ne može izgubiti ako bi osoba koja je u pitanju time ostala bez državljanstva (apatrid), osim u slučaju utvrđenim članom 23. stav 1.

Član 16.
Državljanstvo Bosne i Hercegovine prestaje:
a) odricanjem,
b) otpustom,
c) oduzimanjem,
d) međunarodnim sporazumom.

ODRICANJE DRŽAVLJANSTVA
Član 19.

1. Građanin koji je napunio 18 godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se odrekne BiH državljanstva.
2. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo BiH odricanjem na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo odricanjem uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH odricanjem i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
3. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo BiH prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH u inostranstvu uputi poštom.

Član 20.
Odluka o odricanju može biti poništena na zahtjev lica koje nije steklo državljanstvo države koja mu je izdala garanciju.

OTPUST OD DRŽAVLJANSTVA
Član 21.

Otpust iz BiH državljanstva može biti odobren na osnovu zahtjeva lica koje živi na teritoriji BiH, koje ispunjava slijedeće uslove:
1. da ima 18 godina;
2. da se protiv njega ne vodi krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, ili ako je osuđen na kaznu zatvora u BiH, da tu kaznu izdržava;
3. da je izmirio sve nužne doprinose, poreze ili druge zakonske obaveze plaćanja utvrđene pravnosnažnim odlukama nadležnih organa;
4. da je stekao ili mu je garantovano državljanstvo druge države;
5. da je ispunio svoje vojne obaveze.

Član 22.
Djetetu mlađem od 18 godina koje je steklo, ili kojem je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, i koje još uvijek živi na teritoriji BiH, prestaje državljanstvo BiH otpustom na zahtjev:
1. oba roditelja čije je državljanstvo BiH prestalo otpustom;
2. jednog roditelja čije je državljanstvo BiH izgubljeno otpustom, ako drugi roditelj nije živ, ili su mu oduzeta roditeljska prava, ili je stranac ili osoba bez državljanstva;
3. jednog roditelja, koji izvršava roditeljske dužnosti i čije BiH državljanstvo je izgubljeno otpustom a drugi roditelj, koji je državljanin BiH, se slaže;
4. usvojitelja ako mu je državljanstvo BiH prestalo otpustom, a odnos između usvojitelja i usvojenog djeteta predstavlja odnos potpunog usvojenja.
Ako je dijete starije od 14 godina, u st. 1., 2. i 3. zahtijeva se njegov pristanak.

ODUZIMANJE DRŽAVLJANSTVA
Član 23.

Državljanstvo BiH može biti oduzeto u sljedećim slučajevima:
1. ako je državljanstvo Bosne i Hercegovine stečeno pomoću prevare, lažnih informacija ili skrivanjem bilo koje relevantne činjenice koja se može odnositi na podnosioca zahtjeva,
2. kada državljanin BiH vrši dobrovoljnu službu u stranim vojnim snagama uprkos pravne zabrane takve službe,
3. kada je državljanstvo BiH stečeno nakon stupanja na snagu ovog zakona, bez ispunjenja uslova iz čl. 9. i 10.
4. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom, radi preduzimanja radnji kojima se narušavaju ustavni poredak i sigurnost BiH, ili kada je osuđen radi članstva u organizaciji koja preduzima takve radnje, pod uslovom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim ineresima BiH.
5. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom za krivično djelo koje uključuje krijumčarenje vatrenog oružja, eksploziva, radioaktivnog materijala ili narkotičkih sredstava i psihogenih supstanci; ili ilegalni prevoz i trgovinu materijalima i opremom za proizvodnju oružja ili drugih sredstava masovnog uništenja; ili ilegalni ulazak u BiH, ostanak ili izlasak iz BiH pojedinaca ili grupa; ili organizuje ili učestvuje u trgovini ljudima, pod uslovom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim interesima BiH.
6. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom za krivično djelo koje proizilazi iz aktivnosti koje se razlikuju od onih iz tač. 4. i 5. ovog člana, a koje ozbiljno štete vitalnim interesima BiH.
Soldier

Lice u sluzbi usudjeno 2014 na uslovnu kaznu od 2 […]

Pravno definisanje prostora

Poštovani, kako je zakonski definisan pros[…]

Direktiva o zavaravajućem i komparativnom ogla&sc[…]

Direktiva o nepoštenoj poslovnoj praksi ([…]

BiH Pravo - mi znamo odgovor na Vaša pravna pitanja