BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Sve o izvršnom postupku u Bosni i Hercegovini
#5412
Nedavno sam imao ovršni postupak u kojem je sudski izvršitelj izvršio popis pokretnina u kući u kojoj živim s majkom, suprugom i bratom.

Vrijednost spora je iznosila oko 5 000 maraka, ali sudski izvršitelj popisao pokretnine u vrijednosti od 16 000 maraka.

Također, popisao je stvari koje ne bi smjele biti predmet ovrhe jer služe za svakodnevni život ukućana (poput peći za grijanje, ugradbenih ormara, krevet, kuhinju, ...).

Također, sudski izvršitelj ije u obzir uzeo da smo ja i supruga suvlasnici u zajedničkim stvarima, a sam sud nije uvažio prigovore trećih strana (majke, brata).

Podneskom sam obavijestio sud da je došlo do kršenja zakona o izvršnom postupku FBiH. Evo što sam napisao:

Prekršeni su sljedeći članovi Zakona o izvršnom postupku FBiH:
Član 117.
(1) Ne mogu biti predmet izvršenja:
1. predmeti koji su neophodno potrebni izvršeniku i članovima njegove porodice za zadovoljavanje svakodnevnih potreba;
U zapisniku o prodaji naveden je ormar, krevet, peć, kuhinja, stol, stolice, ormar što ne može biti predmet ovrhe prema gore navedenom članku.
Član 121.
(1) Popisaće se onoliko stvari koliko je potrebno za namirenje potraživanja tražioca izvršenja i troškova izvršenja.

(2) Prvenstveno se popisuju stvari u pogledu kojih nema primjedbi o postojanju prava koje bi sprečavalo izvršenje i stvari koje se najlakše mogu unovčiti, pri čemu će se o tome uzeti u obzir i izjave prisutnih stranaka i trećih lica.
Vrijednost popisane pokretne imovine u zapisniku iznosi 16.000,00 KM, dok je vrijednost spora cca 5.000,00 KM. Tri puta više od vrijednosti spora.

Sud je se oglušio i na ove činjenice. Na kraju je ovrha obustavljena jer nije bilo ponuđača na drugoj dražbi.

Može li se sudski izvršitelj kazneno prijaviti budući da nije poštivao zakon?

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]