BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Zakoni Bosne i Hercegovine, Brčko distrikta BiH, Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine
#5677
PRAVILNIK O NAČINU PROVOĐENJA ZAŠTITNIH MJERA ZA POČINIOCE NASILJA U PORODICI KOJE SU U NADLEŽNOSTI POLICIJE

("Sl. novine FBiH", br. 19/2014, 95/2018 i 77/2024)



I - OPĆE ODREDBE

Član 1

(Predmet Pravilnika)

Ovim pravilnikom uređuju se način i postupak provedbe zaštitnih mjera za počinioce nasilja u porodici i to: udaljenje iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora i zabrana vraćanja u stan, kuću ili neki drugi stambeni prostor, zabrana približavanja žrtvi nasilja u porodici i zabrana uznemiravanja ili uhođenja lica izloženog nasilju, način zbrinjavanja žrtve u sigurnu kuću, evidencije i njihov sadržaj, kao i druga pitanja važna za provođenje zaštitnih mjera koje su, u skladu sa Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici ("Službene novine Federacije BiH", broj 20/13 - u daljnjem tekstu: Zakon), u nadležnosti kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova na području Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija).

Član 2

(Pojmovi koji se koriste u ovom pravilniku)

(1) Pojmovi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sljedeće značenje:

a) za nasilno lice, žrtvu nasilja i dijete važe pojmovi utvrđeni u članu 2. st. (1) do (3) Zakona;

b) počinilac nasilja je svako fizičko lice koje je nad drugim fizičkim licem preduzelo radnje nasilja iz člana 7. Zakona;

c) uprava policije ili policijska stanica je organizaciona jednica kantonalnog ministarstva unutrašnjih poslova (u daljnjem tekstu: kantonalno ministarstvo) u okviru koje se organiziraju poslovi nasilja u porodici;

d) policijski službenik je lice koje je ovlašteno za provođenje zaštitnih mjera iz Zakona i koje u toku obavljanja službene dužnosti ima pravo i dužnost za primjenu ovlaštenja utvrđenih zakonom o policijskim službenicima;

e) psihički integritet označava cjelovitost i nepovredivost duševnog zdravlja, pojam koji zajedno sa fizičkim integritetom čini lični integritet i neodvojiv je od njega;

f) nasilje u porodici predstavljaju radnje utvrđene u članu 7. Zakona i na te radnje se primjenjuju odredbe ovog pravilnika;

g) zabrana pristupa žrtvi je zabrana počinioca nasilja žrtvi nasilja da se približava žrtvi nasilja radi ugrožavanja njenog integriteta;

h) zaštitne mjere predstavljaju mjere utvrđene u čl.: 27., 28., 29., 30. i 34. ovog pravilnika.

(2) Gramatički izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku za označavanje muškog ili ženskog spola podrazumijevaju oba spola.

Član 3

(Subjekti koji učestvuju u provođenju zaštitnih mjera)

(1) U skladu sa članom 3. stav 2. Zakona, učesnici za provođenje zaštitnih mjera za počinioce nasilja u porodici su: općinski sud - prekršajno odjeljenje suda (u daljnjem tekstu: nadležni sud), policija iz uprave policije ili policijske stanice kantonalnog ministarstva, centar za socijalni rad (u daljnjem tekstu: organ starateljstva) i druge institucije nadležne za socijalnu i zdravstvenu zaštitu.

(2) Organi i institucije iz stava (1) ovog člana dužni su ostvarivati međusobnu saradnju i zajedničko djelovanje i vršiti koordinirano djelovanje u postupku pokretanja zaštite žrtve nasilja i provođenja zaštitnih mjera za počinioce nasilja u porodici u odnosu na pitanja iz svoje nadležnosti, a na način utvrđen ovim pravilnikom.

Član 4

(Postupanje policijskih službenika sa žrtvama nasilja)

(1) Zaštitne mjere iz člana 1. ovog pravilnika policijski službenici provode u skladu s odredbama Zakona i ovim pravilnikom, a radi zaštite žrtve nasilja i članova njegove porodice, s tim da se može o pitanjima koja su regulisana ovim pravilnikom postupati i prema odgovarajućim odredbama Konvencije Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja u porodici nad ženama i nasilja u porodici ("Službeni glasnik BiH - Međunarodni ugovori", broj 19/13) koje se odnose na ta pitanja.

(2) Podnošenjem zahtjeva iz člana 11. ovog pravilnika za izricanje zaštitne mjere policijski službenik je dužan nadležnom tužilaštvu podnijeti krivičnu prijavu ako postoje osnovi sumnje da je počinilac nasilja počinio i krivično djelo iz člana 222. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 36/03, 37/03, 21/04, 69/04, 18/05, 42/10 i 42/11).

(3) U toku provođenja zaštitnih mjera policijski službenici su dužni da poštuju integritet i dostojanstvo žrtve nasilja i njene porodice putem pravilnog, zakonitog i senzibiliranog pristupa žrtvi nasilja i pri tome naročito voditi računa o fizičkom, zdravstvenom i psihičkom stanju žrtve nasilja i dati doprinos u očuvanju zdravog i harmoničnog života unutar porodice, sigurnosti njenih članova i postizanju uvjeta potrebnih za pravilan odgoj i razvitak djece i maloljetnika.

(4) Postupajući u smislu stava (2) ovog člana, policijski službenici će težiti da svojim profesionalnim postupanjem prema žrtvi nasilja i počiniocu nasilja doprinesu općedruštvenoj osudi nasilja i razvoju javne svijesti da počinjeno nasilje u porodici predstavlja ozbiljne kažnjive radnje za koje je utvrđena krivična odgovornost prema Krivičnom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine.

(5) Policijski službenik je dužan u toku provođenja zaštitnih mjera ostvariti saradnju sa nadležnim organom starateljstva radi zbrinjavanja žrtve nasilja u nadležnu sigurnu kuću u slučajevima predviđenim ovim pravilnikom sa zahtjevom da i taj organ, u okviru svoje nadležnosti, pomogne u rješavanju tog pitanja.

Član 5

(Zabrana diskriminacije)

(1) Radnje koje preduzima policijski službenik po zaprimljenoj prijavi o nasilju u porodici i provođenju zaštitnih mjera izrečenih prema ovom pravilniku ne smiju biti diskriminirajuće po bilo kojem osnovu utvrđene Zakonom o zabrani diskriminacije ("Službeni glasnik BiH", broj 59/09 - vjera, nacionalnost, rasa, spol, zaposlenje, socijalno stanje, pripadnost grupi i dr.).

(2) Ako se utvrdi da je policijski službenik vršio diskriminaciju iz stava (1) ovog člana, u tom slučaju disciplinski odgovara i ne može biti angažiran na poslovima nasilja u porodici.

Član 6

(Podizanje svijesti o značaju i uticaju nasilja u porodici)

Kantonalno ministarstvo, u saradnji sa drugim institucijama i nevladinim organizacijama koje se bave nasiljem u porodici, redovno će raditi na podizanju svijesti o značaju i uticaju nasilja u porodici za društvo u cjelini, kao i za samu porodicu kao osnovnu ćeliju društva, te preduzimati mjere i radnje s ciljem da policijski službenici kvalitetno i pravilno provode izrečene zaštitne mjere na način utvrđen Zakonom i ovim pravilnikom.

Član 7

(Organizovanje izvršenja poslova iz oblasti nasilja u porodici)

(1) Zaštitne mjere iz člana 1. ovog pravilnika organizuje i provodi kantonalno ministarstvo u okviru poslova policijskih uprava ili policijskih stanica kao samostalnih organizacionih jedinica koje su formirane u kantonalnim ministarstvima, čija se nadležnost utvrđuje propisima kantona i pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji tog ministarstva.

(2) Poslovi iz stava (1) ovog člana trebaju biti organizovani u okviru radnog mjesta na kojem se obavljaju poslovi iz oblasti krivičnih dijela koja imaju srodnost sa nasiljem u porodici (krivično dijelo silovanja, nasilja u porodici i dr.) ili u okviru samostalnog radnog mjesta, a provode se na način utvrđen Zakonom i ovim pravilnikom.

Član 8

(Edukacija policijskih službenika)

(1) Provođenje zaštitnih mjera iz člana 1. ovog pravilnika vrše policijski službenici koji su educirani za rad sa licima koja su žrtve nasilja u porodici i sa počiniocima nasilja.

(2) Policijski službenici koji su raspoređeni na poslovima u vezi s nasiljem u porodici dužni su da redovno pohađaju edukaciju iz oblasti nasilja u porodici.

(3) Edukacija iz stava (1) ovog člana provodi se putem seminara, kurseva, radionica i drugih oblika obuke, koji se organiziraju na osnovu plana i programa koji donosi kantonalni ministar unutrašnjih poslova.

(4) Plan i program iz stava (3) ovog člana sadrži pitanja koja se odnose na aktivnosti i rad policijskih službenika u vezi sa provođenjem zakona i podzakonskih propisa i međunarodnih dokumenata koji se odnose na nasilje u porodici.

(5) Edukaciju policijskih službenika mogu da organiziraju i vladine i nevladine organizacije, kao i međunarodne organizacije koje se bave pitanjima iz oblasti nasilja u porodici.

(6) Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova - Federalno ministarstvo unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Federalno ministarstvo) u okviru osnovne obuke za kadete na Policijskoj akademiji u plan i program te obuke ugrađuje i sva pitanja regulisana ovim pravilnikom, s tim da se preduzimaju i mjere na podizanju svijesti o značaju i uticaju problema nasilja u porodici za društvo u cjelini, kao i za samu porodicu kao osnovnu ćeliju društva i u tom cilju se ostvaruje saradnja sa drugim institucijama i nevladinim organizacijama koje se u svojoj oblasti bave pitanjima nasilja u porodici.

II - POSTUPAK PROVOĐENJA ZAŠTITNIH MJERA ZA POČINIOCE NASILJA U PORODICI

Član 9

(Prijavljivanje nasilja u porodici)

(1) Postupak provođenja zaštite od nasilja u porodici počinje time što se vrši obavezno prijavljivanje nasilja u porodici. Ovu obavezu imaju lica, organi i institucije, građani i članovi porodice utvrđeni u članu 8. st. 1. i 2. Zakona.

(2) Prijavljivanje nasilja u porodici vrši se putem podnošenja prijave, s tim da građani zbog posebnih okolnosti podnošenje prijave mogu vršiti bez navođenja svojih ličnih podataka. Ta prijava se podnosi odmah kada lica, organ i institucije iz stava (1) ovog člana saznaju za počinjene radnje nasilja u porodici koje su utvrđene u članu 7. Zakona.

(3) Prijava se podnosi nadležnoj upravi policije ili policijskoj stanici i može se podnijeti usmeno i pismeno.

(4) Organ starateljstva i zdravstvene ustanove prijavu nasilja u porodici vrše na Obrascu prijave broj 1.

(5) Kada policijski službenik zaprimi usmenu prijavu, sadržaj te prijave unosi na Obrascu prijave broj 2.

(6) Ako je žrtva nasilja podnijela prijavu protiv počinioca nasilja, tu prijavu ne može da povuče.

(7) Radi prijavljivanja nasilja u porodici na području Federacije organizovana je stalna SOS telefonska linija pozivom na broj 1265.

Član 10

(Saslušanje žrtve nasilja)

(1) Kada policijski službenik zaprimi prijavu iz člana 9. ovog pravilnika, dužan je odmah saslušati žrtvu nasilja ako zdravstveno stanje žrtve nasilja to omogućava, a ako zbog tjelesne povrede žrtve nasilja nije moguće izvršiti saslušanje odmah, saslušanje treba izvršiti u roku od tri dana. Saslušanje se odnosi na okolnosti izvršenog nasilja i lice koje je prijavljeno za izvršeno nasilje.

(2) Saslušanje žrtve nasilja može se izvršiti prilikom izlaska na teren po zaprimljenoj prijavi, ukoliko postoji mogućnost, a ako se ne može izvršiti saslušanje na terenu, saslušanje žrtve nasilja vrši se u prostorijama policijske uprave ili policijske stanice. Saslušanje žrtve nasilja vrši se bez prisustva počinioca nasilja.

(3) Saslušanje iz stava 1. ovog člana se vrši na zapisnik koji se sačinjava prema odredbama Zakona o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 35/03., 37/03., 56/03., 78/04., 28/05., 55/06., 27/07. i 9/09), koje se odnose na sačinjavanje zapisnika.

Član 10a

(Obaveza sačinjavanja ličnog zapažanja i ocjena rizika od nastanka ponavljanja nasilja nad licem nad kojim je počinjeno nasilje)

(1) Policijski službenik je dužan da po svakoj zaprimljenoj prijavi iz člana 9. ovog pravilnika i provedenog saslušanja iz člana 10. ovog pravilnika sačini zapažanje o prijavljenom nasilju u porodici i pitanja za žrtvu nasilja - percepciju žrtve na Obrascu broj 2a., čiji je izgled i sadržaj dat u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.

(2) Obrazac iz stava (1) ovog člana služi policijskom službeniku i drugim organima koji postupaju u slučaju nastanka nasilja u porodici za pravilnu procjenu rizika od nastanka ponavljanja nasilja nad licem nad kojim je počinjeno nasilje.

(3) Procjena rizika iz stava (2) provodi se na Obrascu broj 2b., čiji je sadržaj i izgled dat u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.

(4) Obrasce 2a. i 2b. iz st. (1) i (2) ovog pravilnika popunjava policijski službenik koji postupa po prijavi iz člana 9. ovog pravilnika i služi kao dokumentacija koja se prilaže uz zahtjev za izricanje zaštitne mjere iz člana 10. ovog pravilnika i za izradu procjene ugroženosti mjera zaštite iz člana 15. ovog pravilnika, što ujedno predstavlja kontrolu utvrđenih rizika i preduzimanje mjera za zaštitu žrtve od momenta podnošenja prijave iz člana 9. ovog pravilnika pa sve dok traje potreba za zaštitom žrtve.

(5) Zapažanje o prijavljenom nasilju u porodici i pitanja za žrtvu nasilja - percepciju žrtve predstavlja procjenu stepena rizika od ponovnog nasilja u porodici u zavisnosti od okolnosti konkretnog slučaja po prijavi nasilja u porodici, prikupljenih obavještenja, podataka iz evidencija kojim raspolaže kantonalno ministarstvo unutrašnjih poslova, mišljenja centra za socijalni rad i drugih činjenica i okolnosti od značaja za procjenu rizika.

(6) Pod pojmom rizika u smislu ovog pravilnika podrazumijevaju se: okolnosti, događaji, stanje i druge radnje i podaci koji utiču na konkretno nasilje u porodici.

Član 11

(Obaveza podnošenja zahtjeva za izricanje zaštitne mjere)

(1) Kada nadležna policijska uprava ili policijska stanica zaprimi prijavu o nasilju u porodici iz člana 9. ovog pravilnika i sasluša žrtve nasilja prema čl. 10. i 34. ovog pravilnika, pa utvrdi da se radi o nasilju u porodici iz člana 7. Zakona, dužna je preduzeti sljedeće radnje i to: a) žrtvu nasilja informisati o mogućnostima za zbrinjavanje u sigurnoj kući, kao i postojanju SOS telefona 1265, a ako se procijeni da žrtvi prijeti opasnost od ponovnog nasilja u porodici, dužan je odmah žrtvu nasilja, uz njen pristanak, privremeno zbrinuti u nadležnu sigurnu kuću,

b) podnijeti zahtjev za izricanje zaštitne mjere nadležnom općinskom sudu na način kako je to propisano u čl. 17. i 18. Zakona.

(2) Zahtjev za izricanje zaštitne mjere podnosi se na Obrascu broj 3, a koji sadrži podatke utvrđene u članu 18. stav 5. Zakona.

(3) Za podnošenje zahtjeva iz stava (1) ovog člana nije potrebno tražiti saglasnost žrtve nasilja, s obzirom na to da se zahtjev podnosi na osnovu prijave iz člana 9. ovog pravilnika.

(4) Zahtjev iz stava (1) ovog člana podnosi se nadležnom sudu u roku od 12 sati od dana prijema prijave iz stava (1) ovog člana. Uz zahtjev se prilažu zapisnici iz člana 10. stav (3) i člana 19. stav (3) ovog pravilnika.

(5) Zahtjev iz stava (1) ovog člana podnosi se i u slučaju ako policijska uprava ili policijska stanica utvrdi da je podnesena prijava lažna, s tim da o tome treba pismeno upoznati i nadležni organ starateljstva.

III - PRIPREMANJE I PLANIRANJE PROVOĐENJA ZAŠTITNIH MJERA

Član 12

(Postupanje policijske uprave i policijske stanice)

(1) Za pripremanje, planiranje i provedbu zaštitnih mjera iz člana 1. ovog pravilnika zadužena je policijska uprava ili policijska stanica na čijem području žrtva nasilja u porodici ima prebivalište ili boravište (u daljnjem tekstu: žrtva nasilja).

(2) Kada je zahtjev za izricanje zaštitne mjere zbog nasilja u porodici protiv počinioca nasilja podnijela policijska uprava ili policijska stanica koja u smislu stava (3) ovog člana nije nadležna za provođenje zaštitne mjere ili kada je rješenjem suda za provođenje zaštitne mjere određena policijska uprava ili policijska stanica na čijem području žrtva nasilja nema prebivalište ili boravište, zahtjev za izricanje zaštitne mjere zbog nasilja u porodici i rješenje suda kojim je izrečena zaštitna mjera odmah će se dostaviti policijskoj upravi ili policijskoj stanici nadležnoj za provođenje zaštitne mjere, o čemu treba pismeno izvijestiti sud koji je izrekao zaštitnu mjeru.

(3) Ako žrtva nasilja za vrijeme provođenja zaštitne mjere promijeni mjesto prebivališta ili boravišta, policijska uprava ili policijska stanica koja je provodila zaštitnu mjeru postupit će u smislu stava (2) ovog člana, a daljnje provođenje zaštitne mjere u skladu s odredbama ovog pravilnika nastavit će policijska uprava ili policijska stanica na čijem području žrtva nasilja ima novo prebivalište ili boravište, o čemu se obavještava i organ starateljstva nadležan za to područje.

(4) Organ starateljstva je dužan obavijestiti školu ili obdanište ukoliko se izrečena zaštitna mjera odnosi na zaštitu majke ili maloljetnog djeteta, ako dijete pohađa školu ili je smješteno u obdanište.

Član 13

(Odgovorno lice za pripremanje i planiranje izvršenja zaštitnih mjera)

(1) Kada rukovodilac policijske uprave ili policijske stanice zaprimi rješenje suda za provođenje izrečene zaštitne mjere, dužan je odmah lično ili odrediti drugog rukovodioca u policijskoj upravi ili stanici (ovlašteni rukovodilac), koji je dužan odrediti policijskog službenika koji će biti odgovoran (zadužen) za provođenje izrečene zaštitne mjere (u daljnjem tekstu: voditelj mjere).

(2) Voditelj mjere poslove na provođenju izrečene zaštitne mjere obavlja na osnovu rješenja suda za prekršaje o izrečenoj zaštitnoj mjeri iz člana 1. ovog prvilnika, na način utvrđen ovim pravilnikom.

(3) Ako rješenje kojim je izrečena zaštitna mjera ne sadrži podatke iz člana 21. Zakona, a koje se odnose na podatke o vremenu provođenja zaštitne mjere, području, mjestu i udaljenosti u čijim granicama se počinilac nasilja ne smije kretati, boraviti ili približavati žrtvi ili o drugim okolnostima neophodnim za provođenje izrečene mjere ili policiji nisu naložene i druge mjere neophodne za djelotvornu provedbu izrečene zaštitne mjere, voditelj mjere je obavezan podnijeti zahtjev sudu i tražiti da se dopuni rješenje u odnosu na činjenice koje nedostaju i navesti zbog čega se izrečena zaštitna mjera ne može provoditi.

(4) Ako rješenje sadrži sve elemente iz člana 21. Zakona, voditelj mjere pristupa izvršenju poslova iz stava (1) ovog člana.

Član 14

(Aktivnosti voditelja mjere)

(1) Voditelj mjere kada dobije rješenje o izrečenoj zaštitnoj mjeri, dužan je bez odgode provjeriti sigurnost žrtve nasilja i prikupiti potrebne obavijesti radi utvrđivanja da li se počinilac nasilja ponaša u skladu s izrečenom zaštitnom mjerom.

(2) Voditelj mjere pozvat će žrtvu nasilja na saradnju radi uspješne provedbe zaštitne mjere, podučiti o mjerama i sredstvima njene samozaštite, važnosti postupanja po preporuci za privremeno zbrinjavanje žrtve nasilja u sigurnu kuću u slučaju osnovane opasnosti po sigurnost žrtve, načinima i sredstvima međusobnog komuniciranja za sve vrijeme trajanja provedbe zaštitne mjere radi osiguranja blagovremene razmjene obavijesti i preduzimanja neodgodivih mjera i radnji neophodnih za njezinu zaštitu. Žrtva nasilja će se uputiti da o svakoj namjeri napuštanja boravišta prethodno obavijesti policijsku upravu ili policijsku stanicu radi blagovremenog uključivanja u provedbu zaštitne mjere policijske uprave ili policijske stanice na čijem području će boraviti.

(3) U skladu sa stavom (2) ovog člana voditelj mjere dužan je uz prethodni pristanak žrtve nasilja s njom dogovoriti i razraditi primjenu sljedećih aktivnosti:

1) plan postupanja žrtve nasilja kada joj prijeti neotklonjiva direktna opasnost od počinioca ili drugog lica koje postupa zajedno s njim ili po njegovom nalogu;

2) važnost pravovremenog i dobrovoljnog pristanka žrtve nasilja po preporuci voditelja za privremeno zbrinjavanje u sigurnoj kući ukoliko je neophodno da se u konkretnom slučaju zaštiti žrtva nasilja od moguće opasnosti po njezinu sigurnost, od koje se ne bi mogla adekvatno zaštititi na neki drugi način;

3) način pružanja pomoći žrtvi nasilja od strane njene rodbine i drugih lica koji blagovremenim zapažanjem počinioca, upozorenjem žrtve nasilja, obavještavanjem policije i preduzimanjem drugih radnji mogu zaštititi žrtvu ili spriječiti počinioca nasilja da ugrozi njeno zdravlje i sigurnost;

4) i druge aktivnosti radi zaštite zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja do dolaska policijskih službenika, a ovisno o izrečenoj zaštitnoj mjeri i drugim okolnostima.

Član 15

(Izrada procjene ugroženosti mjera zaštite)

(1) Radi planskog i organizovanog provođenja izrečene zaštitne mjere voditelj mjere izrađuje procjenu ugroženosti i plan provođenja zaštitne mjere.

(2) Procjena ugroženosti se izrađuje na osnovu podataka koji se pribavljaju uvidom u policijske evidencije, obavijesti dobivenih od žrtve nasilja, njene rodbine, komšija, prijatelja i poznanika u životnom i radnom okruženju žrtve nasilja, kao i podataka koji se prikupe od institucija koje raspolažu podacima važnim za upoznavanje ličnosti počinioca nasilja i žrtve nasilja, te procjene njihovog ponašanja.

(3) Procjena ugroženosti žrtve nasilja iz stava (1) ovog člana, u pravilu, sadrži:

1) podatke o počiniocu nasilja i obavijesti o njegovom ranijem prijavljivanju te ponašanju nakon izrečene zaštitne mjere;

2) podatke o žrtvi i njenom ponašanju nakon izrečene zaštitne mjere;

3) podatke o počiniocu nasilja kojima raspolaže organ starateljstva;

4) zaključak o procijenjenom ponašanju počinioca nasilja i žrtve nasilja tokom trajanja zaštitne mjere uz procjenu ugroženosti žrtve nasilja;

5) zaključak o potrebi za zbrinjavanjem žrtve nasilja u sigurnu kuću na period koji je prema procjeni voditelja mjere neophodan za ostvarivanje zaštite žrtve nasilja, ali ne duže od šest mjeseci uz dostavljanje pismene preporuke organu starateljstva o neophodnosti zbrinjavanja žrtve nasilja u sigurnoj kući, u skladu sa procjenom stepena ugroženosti.

(4) U izradi procjene ugroženosti učestvuje i organ starateljstva koji će učestvovati u provođenju zaštitne mjere u odnosu na pitanja iz svoje nadležnosti (prikupljanju podataka, aktivnosti koje omogućavaju primjereno provođenje zaštitne mjere, dostavljanje mišljenja i dr.).

Član 16

(Izrada plana provođenja zaštitnih mjera)

(1) Na osnovu izrađene procjene ugroženosti iz člana 15. ovog pravilnika izrađuje se plan provođenje izrečene zaštitne mjere koji, po pravilu, sadrži:

1) naziv suda, broj rješenja, izrečenu zaštitnu mjeru i vrijeme njezinog trajanja;

2) lične podatke i fotografiju počinioca nasilja;

3) mjere i radnje koje će se planski provoditi tokom trajanja zaštitne mjere;

4) preventivni prostor potreban za provedbu zaštitne mjere (određuje se u odnosu na granicu zaštićenog prostora ili udaljenosti od žrtve nasilja određenu rješenjem suda kao koncentrični krug koji svojim prostorom i veličinom može osigurati blagovremeno zapažanje i poduzimanje mjera radi sprečavanja počinioca nasilja u namjeri ugrožavanja zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja) u kojem će se prema počiniocu primjenjivati ovlaštenje upozorenja;

5) podatke o svim policijskim službenicima koji će biti angažirani na provođenju planiranih mjera i radnji s rokovima provođenja;

6) radnje koje će provoditi organ starateljstva i druge institucije ili nevladine organizacije koje se bave poslovima zaštite od nasilja u porodici i način ostvarivanja saradnje tih organa na planskom provođenju utvrđenih zadataka;

7) hitne mjere i radnje koje se mogu očekivati u provedbi zaštitne mjere, te način i nosioce njihove provedbe;

8) potrebna tehnička i druga oprema neophodna za provođenje izrečene zaštitne mjere;

9) način upoznavanja ostalih policijskih službenika sa zaštitnom mjerom i planom njene provedbe.

(2) U izradi plana provođenja zaštitne mjere učestvuje i organ starateljstva na način utvrđen u članu 17. ovog pravilnika.

(3) Plan provođenja zaštitne mjere iz stava (1) ovog člana odobrava i njeno provođenje nadzire nadležni rukovodilac policijske uprave ili policijske stanice koja provodi zaštitnu mjeru.

(4) Plan provođenja mjera mora biti kvalitetno izrađen tako da osigura potpunu zaštitu žrtve nasilja od počinioca nasilja.

(5) Primjerak Procjene ugroženosti žrtve nasilja i Plana provođenja zaštitne mjere može se koristiti u operativne svrhe.

Član 17

(Učešće organa starateljstva u izradi plana provođenja zaštitnih mjera)

(1) Organ starateljstva u izradi plana provođenja zaštitne mjere iz člana 16. ovog pravilnika predlaže mjere i radnje iz svoje nadležnosti, a naročito sljedeća pitanja:

1) sačinjavanje i dostavljanje socijalne anamneze porodice;

2) mišljenje stručnog tima organa starateljstva (psihologa, pedagoga, socijalnog radnika i drugih stručnjaka po potrebi);

3) uvjete za sigurno provođenje izrečene zaštitne mjere;

4) informacije o preduzetim aktivnostima o pitanju psihosocijalnog tretmana i savjetovanja;

5) učešće policije u pružanju pomoći organu starateljstva na provođenju zadataka iz njegove nadležnosti.

(2) Podatke iz stava (1) ovog člana organ starateljstva je dužan dostaviti policijskoj upravi ili policijskoj stanici u roku od 48 sati od upoznavanja s izrečenom zaštitnom mjerom.

Član 18

(Način postupanja policije po zahtjevu organa starateljstva)

(1) Na usmeni ili pismeni zahtjev organa starateljstva policijska uprava ili policijska stanica je dužna pružiti svu neophodnu pomoć i dati upute i smjernice po kojima će postupati organ starateljstva. https://advokat-prnjavorac.com

(2) Organ starateljstva je dužan usmeni zahtjev iz stava (1) ovog člana dostaviti i pismeno u roku od šest sati od momenta podnošenja usmenog zahtjeva.

Član 19

(Konsultacije s organom starateljstva kod predlaganja zaštitnih mjera)

(1) Kod predlaganja zaštitnih mjera policijski službenik je dužan da se usmeno konsultuje s organom starateljstva o predloženoj zaštitnoj mjeri, o čemu sačinjava zapisnik.

(2) Zapisnik sadrži podatke o dogovoru policijskog službenika i organa starateljstva, vrijeme usmenog kontakta s organom starateljstva, lične podatke o policijskom službeniku i zaposlenom licu iz organa starateljstva sa kojim je vršena konsultacija, lične podatke o žrtvi nasilja i počiniocu nasilja i dr.

(3) Zapisnik iz stava (1) ovog člana obavezno se prilažu uz zahtjev za izricanje zaštitne mjere, a primjerak zapisnika se dostavlja i organu starateljstva.

IV - NAČIN PROVOĐENJA ZAŠTITNIH MJERA

1. Aktivnosti na provođenju izrečenih zaštitnih mjera

Član 20

(Analiza provođenja zaštite mjere)

(1) Ovlašteni rukovodilac iz člana 13. stav (1) ovog pravilnika dužan je najmanje jedanput mjesečno izvršiti pismenu analizu provođenja zaštitne mjere, te ocijeniti svrsishodnost i djelotvornost planiranih i poduzetih mjera. Analiza se izrađuje na osnovu podataka koji podnosi voditelj mjere.

(2) Ako se na osnovu izvršene analize iz stava (1) ovog člana ocijeni da planirane aktivnosti i preduzete mjere nisu svrsishodne i djelotvorne ili se promijene određene okolnosti, u tom slučaju se vrši dopuna ili izmjena Plana provođenja zaštitne mjere.

(3) Ovlašteni rukovodilac osigurat će da se sa zadacima utvrđenim putem izmjena i dopuna provođenja zaštitne mjere upoznaju i policijski službenici koji nisu direktno uključeni u njenu provedbu.

Član 21

(Upoznavanje policijskih službenika koji učestvuju u provođenju mjera zaštite)

(1) Voditelj mjere će upoznati policijske službenike koji su direktno uključeni u plan provedbe zaštitne mjere s njihovim zadacima u provedbi, organizacijom rada i drugim okolnostima važnim za provedbu zaštitne mjere.

(2) Policijski službenici iz stava (1) ovog člana o postupanju u vezi s provođenjem zaštitne mjere sastavit će pisani izvještaj i dostaviti ga voditelju mjere.

(3) Policijskim službenicima koji učestvuju u provođenju zaštitnih mjera, odnosno koji budu obuhvaćeni planom za provođenje zaštitnih mjera, rukovodilac policijske uprave ili policijske stanice je dužan osigurati uvjete da ti policijski službenici zaduženi za provođenje mjere na zaštiti žrtve nasilja u tom period budu u potrebnoj mjeri oslobođeni drugih aktivnosti iz njihove nadležnosti.

Član 22

(Razgovor sa žrtvom nasilja i počiniocem nasilja u toku provođenja zaštitnih mjera)

(1) Policijski službenici su dužni u toku provođenja zaštitnih mjera obaviti razgovor, koristeći senzibilizirane (pažljivo birane) izraze, sa žrtvom nasilja u porodici i počiniocem nasilja u prisustvu predstavnika organa starateljstva, o čemu se sastavlja zapisnik.

(2) Zapisnik potpisuje policijski službenik i predstavnik organa starateljstva koji su bili prisutni razgovoru sa žrtvom nasilja i počiniocem nasilja.

Član 23

(Provjera postupanja s izrečenom zaštitnom mjerom)

(1) Voditelj mjere dužan je tokom provedbe zaštitne mjere u kontaktu sa žrtvom nasilja najmanje jedanput sedmično provjeriti postupa li počinilac nasilja u skladu s izrečenom zaštitnom mjerom.

(2) Ovisno o okolnostima i ponašanju počinioca nasilja prema izrečenoj zaštitnoj mjeri, kontakt iz stava (1) ovog člana ostvaruje se neposredno, putem drugih policijskih službenika ili putem sredstava komunikacije, o čemu je dužan sačiniti službenu zabilješku ili izvještaj.

Član 24

(Određivanje drugog policijskog službenika za provođenje zaštitne mjere)

Ako voditelj mjere nije u mogućnosti preduzeti neodgodive mjere ili radnje kojima bi se zaštitili zdravlje i sigurnost žrtve nasilja, nadležni rukovodilac uprave policije ili policijske stanice dužan je odmah odrediti drugog policijskog službenika koji će osigurati daljnje provođenje zaštitne mjere.

Član 25

(Obaveza policijskog službenika kada zatekne počinioca nasilja u kršenju zaštitne mjere)

(1) Policijski službenik koji zatekne počinioca nasilja u kršenju zaštitne mjere ili u okolnostima koje upućuju na namjeru kršenja zaštitne mjere ili koji zaprimi dojavu ili prijavu žrtve nasilja ili drugog lica o ponašanju počinioca nasilja kojim se krši zaštitna mjera, bez odgađanja će preduzeti potrebne mjere i radnje radi zaštite zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja, a o preduzetim aktivnostima će obavijestiti voditelja mjere ili lice koje ga zamjenjuje.

(2) Policijski službenik će u okolnostima iz stava (1) ovog člana, radi zaštite zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja, privremeno smjestiti u sigurnu kuću ako žrtva nasilja pristane, o čemu policijski službenik sačinjava zapisnik koji sam potpisuje i koji dostavlja voditelju mjere. Policijski službenik zapisnik sačinjava i u slučaju kada žrtva nasilja odbije prijedlog za privremeni smještaj u sigurnu kuću.

(3) Voditelj mjere dužan je u roku od 24 sata od privremenog smještaja žrtve nasilja u sigurnu kuću o tome pismeno obavijestiti nadležni organ starateljstva.

(4) Počinilac nasilja koji bude zatečen u kršenju zaštitne mjere ili za kojega postoji osnovana sumnja da je prekršio zaštitnu mjeru, policijski službenik može, ako ocijeni da je to neophodno, lišiti slobode počinioca, koji može biti zadržan do 12 sati u policijskoj upravi ili policijskoj stanici i u tom roku obavezno podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv tog počinioca, što se vrši prema Zakonu i članu 33. stav (2) ovog pravilnika.

Član 26

(Pomoć za počinioca nasilja)

(1) Ukoliko policijski službenik ocijeni da je neophodno pružiti određenu pomoć kad je upitanje zdravstveno stanje počinioca nasilja za vrijeme provođenja zaštitne mjere, u tom slučaju tog počinioca nasilja treba uputiti nadležnom organu starateljstva ili nevladinoj organizaciji, odnosno drugom pravnom licu koje je nadležno za ta pitanja, radi pružanja odgovarajuće pomoći.

(2) U slučaju iz stava (1) ovog člana organ starateljstva je dužan osigurati psihosocijalnu pomoć za počinioca nasilja ukoliko procijeni da je počiniocu nasilja potrebna ta pomoć ili da se uputi u centar za mentalno zdravlje kod nadležne zdravstvene ustanove ili nevladinoj organizaciji koja se u svojoj oblasti bave savjetodavnim i terapijskim radom.

2. Provedba zaštitne mjere udaljenja iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora i zabrane vraćanja u stan, kuću ili neki drugi stambeni prostor

Član 27

(Način provođenja zaštitne mjere udaljavanje iz stana, kuće ili drugog objekta)

(1) Provođenje mjere udaljenja iz stana, kuće ili drugog objekta vrši se tako što je policijski službenik dužan pozvati počinioca nasilja i detaljno ga upoznati sa rješenjem suda o izrečenoj mjeri, a onda preduzeti sljedeće mjere:

1) dovesti počinioca nasilja u objekt (stan, kuća ili drugi objekat) iz kojega se treba udaljiti radi uzimanja ličnih dokumenata i predmeta nužnih za svakodnevnu ličnu upotrebu i dobijanje podataka o mogućem smještaju počinioca nasilja;

2) narediti počiniocu nasilja da ključeve objekta iz kojega se udaljava preda žrtvi nasilja ili drugom prisutnom licu koje će ih predati žrtvi nasilja;

3) udaljiti počinioca nasilja iz stana, kuće ili drugog objekta na udaljenost određenu rješenjem suda;

4) upozoriti počinioca nasilja na obavezu poštivanja izrečene zaštitne mjere za cijelo vrijeme određeno rješenjem suda;

5) upozoriti počinioca nasilja na zabranu vraćanja u stan, kuću ili drugi stambeni prostor iz kojega je udaljen za vrijeme određeno u rješenju suda i na posljedice kršenja te zabrane, ako je u rješenju suda utvrđena ta zabrana.

(2) U slučaju da počinilac odbije žrtvi nasilja ili drugom prisutnom licu predati ključeve objekta iz kojega se udaljava, u tom slučaju policijski službenik treba odmah podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajne odgovornosti kod nadležnog općinskog suda, a ključevi će se prisilno oduzeti samo kad je njihovo oduzimanje utvrđeno u rješenju suda.

(3) Policijski službenik iz stava (2) ovog člana omogućit će počiniocu nasilja da u njegovoj prisutnosti i u za to potrebnom vremenu uzme svoje lične dokumente i predmete nužne za svakodnevnu upotrebu, te će ga upozoriti da bez odobrenja nadležnog suda, u vrijeme trajanja zaštitne mjere, ne smije ulaziti u objekt iz koga je udaljen. O preduzetim radnjama policijski službenik će sačiniti zapisnik.

(4) Žrtva nasilja može izvršiti promjenu brave na svom stanu i o tome upoznati policijskog službenika i organ starateljstva.

Član 28

(Zabrana vraćanja u stan, kuću ili drugi prostor)

(1) Policijski službenik će počinioca nasilja koji nakon upozorenja pokuša ući u prostor u koji mu je rješenjem suda zabranjen pristup ili u slučaju zatjecanja počinioca nasilja u tom prostoru ili objektu iz kojega je udaljen, te u slučaju dojave ili prijave zbog postojanja osnovane sumnje da je počinilac nasilja postupio protivno izrečenoj mjeri, uz podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka privesti počinioca nasilja nadležnom općinskom sudu.

(2) U slučaju postojanja okolnosti koje upućuju na opasnost da će počinilac nasilja nakon udaljenja, protivno izrečenoj zaštitnoj mjeri, pokušati ući u prostor ili objekt iz kojega je udaljen, policijski službenik će počinioca nasilja lišiti slobode i zadržati u policijskoj upravi ili policijskoj stanici do 12 sati i odmah podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajne odgovornosti kod nadležnog općinskog suda ili preduzeti druge mjere radi sprečavanja počinioca nasilja da uđe u stan, kuću ili drugi objekt iz kojeg je udaljen ili da ugrozi zdravlje i sigurnost žrtve nasilja.

(3) Mjere iz stava (2) ovog člana preduzimat će se dok postoje razlozi za njihovo preduzimanje, o čemu odlučuje policijski službenik zadužen za provođenje tih mjera.

(4) Ukoliko postoje okolnosti iz st. (1) ili (2) ovog člana, policijski službenik je dužan postupati po članu 25. st. (2) i

(3) ovog pravilnika.

3. Provedba zaštitne mjere zabrane približavanja žrtvi nasilja u porodici

Član 29

(Način provođenja zaštitne mjere zabrane približavanja žrtvi nasilja u porodici)

(1) Zaštitna mjera zabrane približavanja žrtvi nasilja u porodici provodi se tako što je ovlašteni policijski službenik dužan odmah i bez odlaganja po prijemu rješenja suda pozvati počinioca nasilja i detaljno ga upoznati o mjestima i prostorima na koja u toku provođenja zaštite mjere ne smije dolaziti niti se približavati žrtvi nasilja na udaljenost koja je određena u rješenju suda, kao i mjerama koje će se preduzeti ako ne bude poštovao utvrđene zabrane.

(2) U toku trajanja zaštitne mjere iz stava (1) ovog člana, policijski službenik je dužan redovno pratiti provođenje mjere od počinioca nasilja i u vezi sa tim preduzeti sljedeće mjere:

1) u slučaju zatjecanja počinioca nasilja u prostoru koji je u rješenju suda i planu provođenja zaštitne mjere zabranjen za njegov boravak, treba biti upozoren na potrebu poštivanja zabrane utvrđene u rješenju suda kao i na posljedice u slučaju kršenja te zabrane;

2) na dojavu žrtve nasilja ili drugog lica da počinilac nasilja ne poštuje zabrane utvrđene u rješenju suda, odmah treba izaći na mjesto takvog događaja te narediti počiniocu nasilja da napusti prostor u kojem se nalazi žrtva nasilja bez obzira na to da li je do takvog kontakta došlo slučajno ili namjerno;

3) u slučaju saznanja o namjeri ili planu počinioca nasilja da postupi protivno zabrani utvrđenoj u rješenju suda ili da ugrozi zdravlje i sigurnost žrtve nasilja na drugi način, treba odmah preduzeti mjere i radnje na pronalasku počinioca nasilja i upozoriti ga na posljedice takvog ponašanja;

4) u slučaju postojanja okolnosti iz tačke 3) ovog stava, policijski službenik je dužan dati preporuku žrtvi nasilja za privremeno zbrinjavanje u sigurnu kuću ukoliko procijeni da je to opravdano s obzirom na postojeću opasnost.

(3) Ako počinilac nasilja krši zaštitnu mjeru iz stava (1) ovog člana ili odbije izvršiti naređenje policijskog službenika da napusti prostor u skladu s tačkom 2) stava (2) ovog člana, treba biti lišen slobode i uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka predat nadležnom sudu.

(4) Ako okolnosti upućuju na to da bi počinilac nasilja, uprkos upozorenju iz tačke 3) stava (2) ovog člana, mogao prekršiti zaštitnu mjeru, žrtvi nasilja treba pružiti neposrednu policijsku zaštitu dok postoji opasnost po njeno zdravlje i sigurnost.

(5) Neposredna zaštita iz stava (4) ovog člana, zavisno od utvrđenih okolnosti, provodi se stalnim ili povremenim policijskim patroliranjem ili zasjedom na mjestima i prostoru u kojem se kreće žrtva nasilja.

(6) Kada se ostvare okolnosti iz st. (4) ili (5) ovog člana i nakon osiguranja neposredne policijske zaštite, a policijski službenik procijeni da je opravdano radi zaštite zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja, može postupiti po odredbi člana 25. st. (2) i (3) ovog pravilnika.

4. Provedba zaštitne mjere zabrane uznemiravanja ili uhođenja lica izloženog nasilju

Član 30

(Način provođenja zaštitne mjere zabrane uznemiravanja ili uhođenja lica izloženog nasilju)

(1) Mjere zaštite uznemiravanja ili uhođenja lica izloženog nasilju provodi se tako što je ovlašteni policijski službenik dužan odmah po prijemu rješenja suda pozvati počinioca i detaljno ga upoznati o utvrđenoj zabrani i načinu njenog provođenja u periodu koji je utvrđen u rješenju suda.

(2) U toku provođenja zaštitne mjere iz stava 1. ovog člana, ovlašteni policijski službenik je dužan redovno pratiti provođenje predviđenih mjera i ovlašten je preduzeti sljedeće mjere:

1) ako zatekne počinioca nasilja u blizini žrtve nasilja ili zaprimi dojavu ili prijavu o ponašanju počinioca nasilja suprotno izrečenoj zaštitnoj mjeri, dužan je odmah utvrditi okolnosti pod kojima je počinilac došao u blizinu žrtve nasilja;

2) u odnosu na ponašanje počinioca prema tački 1) stav (2) ovog člana, policijski službenik je dužan prikupiti obavještenja i dokaze o ponašanju počinioca nasilja koja su suprotna izrečenoj zaštitnoj mjeri.

(3) U slučaju da je do kontakta između počinioca nasilja i žrtve nasilja došlo slučajno ili namjerno, policijski službenik je dužan narediti počiniocu nasilja da odmah napusti prostor u kojem se nalazi žrtva nasilja.

(4) Ako okolnosti ukazuju na to da počinilac nasilja lično ili putem drugog lica uznemiruje ili uhodi žrtvu nasilja, treba organizirati i provesti zasjedu ili druge mjera radi sprečavanja ugrožavanja zdravlja i sigurnosti žrtve nasilja ili ukoliko se procijeni da je opravdano radi osiguranja zaštite žrtve nasilja, treba je uz njen dobrovoljni pristanak zbrinuti u sigurnu kuću.

(5) Ako počinilac nasilja ne postupa prema izrečenoj zaštitnoj mjeri iz stava (1) ovog člana ili ne postupi po naređenju iz stava (2) ili postoje okolnosti iz stava (3) ovog člana, u tom slučaju treba biti lišen slobode i uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka predan nadležnom sudu.

Član 31

(Korištenje sredstava za komunikaciju na daljinu kod uznemiravanja i uhođenja žrtve)

(1) Ukoliko počinilac nasilja za uznemiravanje ili uhođenje žrtve nasilja koristi sredstva za komunikaciju na daljinu, policijski službenik će uputiti žrtvu nasilja da od pravnog lica koje pruža telekomunikacijske usluge zatraži podatke o istovjetnosti telekomunikacijskih adresa koje su u određenom vremenu uspostavile vezu sa telekomunikacijskim uređajem koje koristi žrtva nasilja i da takve podatke dostavi policijskom službeniku koji je zadužen za provođenje zaštitne mjere.

(2) Ako se na osnovu podataka iz stava (1) ovog člana utvrdi da postoje osnovi sumnje da počinilac nasilja krši zaštitnu mjeru, policijski službenik treba da postupi u skladu s odredbom člana 25. stava (2) ovog pravilnika.

Član 32

(Uznemiravanje i uhođenje žrtve nasilja tehničkim sredstvima ili drugim pomagalima)

(1) Ukoliko počinilac nasilja za uznemiravanje ili uhođenje žrtve nasilja koristi tehnička sredstva ili druga pomagala, policijski službenik je dužan ta sredstva privremeno oduzeti, o čemu se sastavlja potvrda, koja se uručuje počiniocu nasilja.

(2) Privremeno oduzete predmete iz stava (1) ovog člana i potvrdu izdanu u vezi s njihovim privremenim oduzimanjem treba uz zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka dostaviti nadležnom sudu.

(3) Privremeno oduzimanje predmeta iz stava (1) ovog člana vrši se u skladu sa Zakonom o policijskim službenicima.

Član 33

(Pokretanje prekršajnog postupka)

(1) Kada policijski službenik utvrdi da počinilac nasilja krši zabrane utvrđene u rješenju suda koje se provode na način utvrđen u odredbama čl. 27. do 32. ovog pravilnika, odnosno postupa suprotno od utvrđenog načina provođenja izrečene zaštitne mjere, policijski službenik je dužan podnijeti zahtjev nadležnom sudu radi pokretanja prekršajnog postupka.

(2) Podnošenje zahtjeva iz stava (1) ovog člana vrši se na način propisan Zakonom o prekršajima Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 31/06).

5. Privremeno lišenje slobode i zadržavanje

Član 34

(Postupak za lišenje slobode i zadržavanje)

(1) U skladu s odredbama člana 16. Zakona, policijska uprava ili policijska stanica je dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja u porodici odrediti policijskog službenika koji će odmah izaći na lice mjesta koje je označeno u zaprimljenoj prijavi.

(2) Radi zaštite žrtve nasilja policijski službenik je dužan na licu mjesta odmah preduzeti potrebne mjere na sprečavanju nasilja i nakon toga utvrditi činjenično stanje u odnosu na nasilje u porodici i o tome sačiniti zapisnik.

(3) Zapisnik treba da sadrži mjesto izvršenja nasilja, lične podatke za lice koje je izloženo nasilju, oblik, vrijeme i način izvršenja nasilja i radnje nasilja, lične podatke za počinioca nasilja i druge potrebne podatke.

(4) Zapisnik iz stava 3. ovog člana ima značaj javne isprave na osnovu kojeg se sačinjava zahtjev za izricanje zaštitne mjere koji se podnosi nadležnom sudu.

(5) Zapisnik ne smije sadržavati konstatacije da se radi o lažnoj prijavi ili da se radi o nasilju, već da sadrži radnje nasilja koje su se u konkretnom slučaju desile i prijedlog zaštitne mjere.

(6) Sastavljeni zapisnik se odmah dostavlja rukovodiocu policijske uprave ili policijske stanice na razmatranje i mogu se preduzeti sljedeće mjere i to:

1) ako se utvrdi da je počinilac nasilja izvršio neku od radnji nasilja iz člana 7. Zakona, odmah se u skladu s odredbama čl. 17. i 18. Zakona podnosi zahtjev nadležnom sudu za izricanje zaštitnih mjera, s tim da se može istovremeno žrtva nasilja zbrinuti u sigurnu kuću ako ona na to pristane,

2) ako se utvrdi da postoje osnovi sumnje da je počinilac nasilja u porodici počinio radnje predviđene za lišenje slobode i zadržavanje počinioca, postupa se prema članu 16. stav 2. Zakona.

Član 35

(Utvrđivanje identiteta počinioca nasilja)

(1) Lišenje slobode i zadržavanje počinioca nasilja vrši se privremeno, do 24 sata, u policijskoj upravi ili policijskoj stanici.

(2) Mjere iz stava (1) ovog člana primjenjuju se i prema počiniocu nasilja čiji se identitet ne može utvrditi.

(3) Identitet počinioca nasilja u porodici vrši se na osnovu lične karte ili druge lične javne isprave, a ako nema nikakvih isprava, u tom slučaju se identitet može utvrditi na osnovu izjave drugih lica, odnosno lica koja ga poznaju.

(4) Ukoliko nije moguće utvrditi identitet lica prema stavu (3) ovog člana, u tom slučaju se identitet utvrđuje drugim policijskim metodama.

(5) Protiv lica iz st. (1) i (2) ovog člana treba odmah podnijeti zahtjev nadležnom sudu za izricanje zaštitnih mjera.

6. Učešće organa starateljstva u provođenju zaštitnih mjera

Član 36

(Privremeni smještaj žrtve nasilja)

(1) Kada policijska uprava ili policijska stanica podnese zahtjev za izricanje zaštitne mjere, treba, u saradnji s organom starateljstva u slučajevima zbrinjavanja djece maloljetnih žrtava nasilja i uz saglasnost žrtve nasilja u porodici, žrtvu nasilja u porodici privremeno smjestiti u sigurnu kuću ili u drugu odgovarajuću ustanovu ili kod porodice, o čemu se sačinjava zapisnik.

(2) Zapisnik potpisuje policijski službenik, žrtva nasilja u porodici, organ starateljstva ili ustanova, odnosno porodica ili sigurna kuća kod koje je smještena žrtva nasilja.

(3) Prijevoz žrtve nasilja do mjesta njenog smještaja, prema stavu (1) ovog člana, vrši se uz pratnju policijskog službenika.

Član 37

(Formiranje stručnog tima)

(1) Radi zaštite žrtve nasilja u porodici (žene i djece) u okviru policijske uprave ili policijske stanice može se formirati stručni tim kao koordinirajuće tijelo od predstavnika policije, organa starateljstva, zdravstvene ustanove i nevladinih orgnizacija koje se bave pitanjima iz oblasti nasilja u porodici.

(2) Zadatak stručnog tima iz stava (1) ovog člana sastoji se u tome da vrši procjenu i pomaže pravilnom provođenju zaštitne mjere i da predlaže druge mjere i radnje radi osiguranja i sprečavanja daljnjeg nasilja nad žrvom u porodici, kao i kvalitetnijeg smještaja žrtve nasilja.

V - EVIDENCIJE I IZVJEŠTAVANJE

Član 38

(Vrste evidencija koje vode kantonalna ministarstva)

(1) U skladu s odredbama člana 40. st. 1. i 2. Zakona, kantonalno ministarstvo uspostavlja i vodi sljedeće evidencije:

1) o podnesenim prijavama o nasilju u porodici;

2) o izrečenim zaštitnim mjerama;

3) o počiniocima nasilja kojima su izrečene zaštitne mjere;

4) o žrtvama nasilja u porodici koje su štićene provedbom zaštitnih mjera.

(2) Evidencije iz stava (1) ovog člana vode se u obliku dvije posebne knjige formata A4, u pisanoj i elektronskoj formi i to:

1) posebna knjiga - prijave o nasilju u porodici (stav (1) tačka 1) ovog člana) - Obrazac broj 4,

2) posebna knjiga o izrečenim zaštitnim mjerama, počiniocima nasilja u porodici i žrtvama nasilja u porodici (stav (1) tač.: 2), 3) i 4) ovog člana) - Obrazac broj 5.

(3) Pribavljanje, obrada i korištenje podataka iz stava (1) ovog člana vrši se u skladu sa članom 18. Zakona o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 16/03) i Zakona o zaštiti ličnih podataka ("Službeni glasnik BiH", br. 49/06, 76/11 i 89/11).

(4) Obradu i unos podataka u elektronsku evidenciju vrši policijski službenik koji unio podatke u pisani oblik evidencije.

(5) Za vođenje, ažuriranje i pregled elektronskog oblika evidencije iz stava (1) ovog člana kantonalni ministar je dužan odrediti administratora te evidencije koji će osigurati zakonit i pravilan pregled evidencije za službene potrebe lica koja dobiju posebno odobrenje za pregled te evidencije od kantonalnog ministra u skladu sa propisima iz stava (3) ovog člana.

(6) Evidencija iz stava (1) ovog člana može se koristiti i u postupku utvrđivanja krivične odgovornosti počinioca nasilja.

(7) U skladu s odredbom člana 40. stav 9. Zakona podaci iz evidencije stava (1) ovog člana, na objedinjenom Obrascu broj 6 i Obrascu broj 7, kantonalno ministarstvo dostavlja Gender centru Vlade Federacije Bosne i Hercegovine najkasnije do 10. januara za prethodnu godinu.

(8) Ukoliko Federalnom ministarstvu trebaju podaci iz evidencije stava 1. ovog člana, te podatke će pribavljati od Gender centra iz stava (5) ovog člana, s tim da te podatke može, po osnovu nadzora iz člana 44. ovog pravilnika, prikupiti neposredno iz evidencije koja se vodi u elektronskom obliku ako postoje tehnički uvjeti za takav način prikupljanja podataka.

(9) Obrazac broj 6 i Obrazac broj 7 predstavljaju tabelarni prikaz Izvještaja iz člana 41. stav (3) ovog pravilnika, koji kantonalno ministarstvo prema toj odredbi dostavlja Gender centru iz stava (5) ovog člana.

Član 39

(Sadržaj i oblik obrazaca)

Sadržaj i oblik Obrasca broj 1, Obrasca broj 2, Obrasca broj 3, Obrasca broj 4, Obrasca broj 5, Obrasca broj 6 i Obrasca broj 7 dat je u prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.

Član 40

(Vođenje spisa predmeta)

(1) Policijska uprava, odnosno policijska stanica nadležna za provođenje zaštitnih mjera iz člana 1. ovog pravilnika otvara i vodi spis predmeta u koji se ulažu svi pismeni akti nastali tokom pripreme, planiranja i provedbe zaštitne mjere te procjena ugroženosti i plan provođenja izrečene zaštitne mjere.

(2) Po isteku roka predviđenog za provođenje zaštitne mjere, spis predmeta iz stava (1) ovog člana odlaže se u arhivu i čuva u skladu s propisima o arhivskom poslovanju u organima uprave.

Član 41

(Sačinjavanje i dostavljanje izvještaja)

(1) Voditelj mjere dužan je tokom provedbe zaštitne mjere najmanje jedanput mjesečno rukovodiocu iz člana 13. stava (1) ovog pravilnika podnijeti pisani izvještaj o provedbi zaštitne mjere.

(2) Izvještaj iz stava (1) ovog člana treba dostaviti i nadležnom organu starateljstva radi preduzimanja aktivnosti iz njegove nadležnosti.

(3) Kantonalno ministarstvo je dužno jednom godišnje dostaviti Gender centru iz člana 38. stav (5) ovog pravilnika izvještaj o provođenju zaštite mjera iz člana 1. ovog pravilnika na obrascima 6 i 7 iz člana 38. stav (7) ovog pravilnika.

Član 42

(Odgovornost policijskog službenika)

Za povrede obaveza koje su utvrđene ovim pravilnikom koje počini policijski službenik zadužen za te poslove odgovara disciplinski u skladu sa kantonalnim zakonima o policijskim službenicima.

VI - OSTALI OBLICI ZAŠTITE ŽRTVE NASILJA

Član 43

(Drugi oblici zaštite žrtve nasilja)

Oblici zaštite žrtava nasilja u porodici utvrđeni u čl. 31. do 38. Zakona rješavaju se na način utvrđen u tim zakonskim odredbama.

VII - NADZOR NAD PROVOĐENJEM OVOG PRAVILNIKA

Član 44

(Nadzor nad provođenjem ovog pravilnika)

Nadzor nad provođenjem ovog pravilnika vrši Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova - Federalno ministarstvo unutarnjih poslova.

VIII - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 45

(Prestanak važenja pravilnika)

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o načinu provođenja zaštitnih mjera koje su u nadležnosti policije ("Službene novine Federacije BiH", broj 9/06).

Član 46

(Stupanje na snagu pravilnika)

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

POSLOVNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG SAVJETA B[…]