BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Nekretnine, vlasništvo, posjed, stanovi, kuće, imovina, stvari pokretne i nepokretne
By Burza
#4253
Postovani,

Bio bih Vam zahvalan da odgovorite ili date konkretne smjernice u dolje navedenoj situaciji:


Naime, vlasnik sam stana, kojeg sam kupio 2011 godine od prethodnog vlasnika a isti je stekao pravo 2000 godine (ugovorom o trajnom koristenju,) gdje je i polozen ugovor KPU u Zemljisno knjizni ured Suda. Medjutim od dana kada sam podnio zahtjev za uknjizbu istog prošlo je vise manje od 3 godine...a da stvar bude gora ja kao vlasnik stana nisam vlasnik zemljišta gdje se i nalazi stan..Privatizacijom odnosno prodajom koja je nastala 2006 godine zemlja gdje se nalazi stan uknjizena na pravno lice (d.o.o). Pravno lice drazbenim rocistem ponudilo najbolju cijenu i otkupilo zemljiste, medjutim kupljeno i zemljiste gdje se nalazi i stan gdje sam ja vlasnik.(ima jos 8 stambenih montaznih jedinica/odnosno 8 razlicitih vlasnika) Kako se to moglo desiti? Koja su moja prava po pitanju istog? Smatram da se takvo nešto nije trebalo desiti u ovom slucaju na štetu mene kao vlasnika stana.. Napominjem da stan gdje se nalazi nikad nije prije ni bio uknjizen( ako i jest nisam upućen u to, odnosno nema dokaza). Jedini dokaz o vlasništvu stana je ugovor koji posjedujem i isti je ovjeren od strane notara i uredno plaćen porez i isti je predan u Sud radi uknjizbe. Problem kako navode iz Suda predstavlja vlasničko-pravno pitanje. Smatram da su moja gradjanska i ljudska prava narusena. Kakva su moja prava po pitanju istog? Imam li pravo na nematerijalnu stetu obzirom da trpim situaciju skoro 20tak godina?
Pretpostavljam da bi proces tuzbe trajao godinama...

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]