BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Postavite pitanje i raspravite konkretna pravna pitanja koja ne spadaju u neku od drugih kategorija u ovom forumu
#4248
Poštovani/a,

Pišem Vam iz Unsko -sanskog kantona, trebao bih pravni savjet iz domene mojih prava kao etažnog vlasnika.

Problem se sastoji iz dva dijela, te je bilo kakva informacija iz bilo kog dijela dobrodošla.

Naime, živim u stambenoj zgradi koja se sastoji od 10 etažnih jedinica, 8 stambenih jedinica, te dva poslovna prostora.
Vlasnik jednog poslovnog prostora je isti izdao pod zakup, te je otvoren ugostiteljski objekat, kafić.

Prvi dio problema se sastoji u tome da je muzika pojačana do te mjere da nije moguće otvoriti prozor u toku dana, te se fizički osjete vibracije kroz ploču koja nas dijeli. Situacija navečer je još i gora. Ovdje mi je situacija djelomično jasna, da je ovo nadležnost inspekcije (lokalne/kantonalne/federalne). Poznat mi je djelomično zakon o zaštiti od buke, zanima me je li još neki zakon primjenjiv u ovom slučaju? Možete li mi dati smjernice, šta navesti u prijavi inspekciji, da bi slika situacije bila što kompletnija?

U drugom dijelu me zanima, da li ima osnova za pokretanje pravnog spora protiv vlasnika poslovnog prostora, koji je doveo upitanje egzistenciju u stanovima zgrade, budući da etažne jedinice jesu u privatnom vlasništvu, ali je zgrada zajednička?
Ako ima, po kom zakonu?
Ostatak stanara nije pitan ništa, da li savjet stanara zgrade može odigrati ulogu?

Unaprijed se zahvaljujem na izdvojenom vremenu.

Lijep pozdrav.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]