BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Prava iz radnog pravnog odnosa, socijalne naknade, otkazi, bolovanja, porodiljno, sindikati itd.
User avatar
By Mima Sarajevo
#2652
Moli Vas za odgovor, moje preduzece je u stecaju od septembra 2016. godine.. Ja sam otisla u martu iste godine, radila 2 mjeseca, i poslije na biro(u junu) .. Doslo je do izmjene Zakona o stecaju i stupanja na snagu novog 5.07.2018..Ustavni sud proglasio neustanim odredjene clanove zakona koji dudiskriminirali sve, a posebno one koji su otisli prije otvaranja stecaja jer je njihovo potrazivanje nije bilo prvog idplatnog reda.. Stecajni upravnik opet u julu postupa po starom zakonu, dijeli radnicima, njih 42,koje nije otpustio jos mjesec poslije otvaranje stecaja, mada se djelatnost nije obavljala skoro cijelu godinu, i niko nije ni dolazio na posao skoro godinu dana, cijelu platu za taj mjesec oktobar. Poslije toga dijeli, 32% potrazivanja radnika, kao osnovicu uzeo 8 minimalnih plata (po starom neustavnom zakonu, clanovima zakona, a nigdje nad koji smo ranije otisli, ali nam takodje duguju plate i to iz perioda kad smo stvarno radili.. Da li je smio primjenjivati dtari zakon o stecaju, i jos na taj nacin vrsiti isplatu, kao i iskljuciti nas 8 radnika koji smo ranije otisli? Novi zakon kaze da u prvi isplatni red ulaze svi radnici? Zakon je takodje rekao da se isplaćuju iz stecajne mase samo oni troskovi koji su neophodni za odvijanje stecaja, a niko od tih radnika nije vec dkoro godinu dolazio nikako!! Kako da se izborimo s tom nepravdom? Sta uciniti? Ja sam mu se obracala sa tim pitanjem, i zasto nije krenuo sa isplatom plata od mjeseca kad se pocelo dugovati ali sam dobila odgovor da je sve po zakonu!!! Kako dalje? Hvala!

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]