BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Postavite pitanje i raspravite konkretna pravna pitanja koja ne spadaju u neku od drugih kategorija u ovom forumu
#3194
Postovani
Pozitivno sam iznenadjen ovim forumom i licno smatram da moze biti od velike koristi svima nama. Ja bih imao jedno pitanje da prokomentarisemo ako svima vama vrijeme dozvoljava ili jednostavno zelite ostaviti neki konkretan komentar.
Cesto imamo priliku na TVu gledati neke emisije koje prate rad policije u nekom od gradova BiH. Licno smatram da ima dosta neprimjerenih radnji od strane policajaca prema osobama koje se kontrolisu,ma ko one bile.

Konkretno situacija kada policija zaustavlja vozilo,i vozac u razgovoru sa policijom se naslanja na svoje vozilo nehoticno. Policajac upucuje prijetnju da ce ga lisiti slobode ako se jos jednom nasloni na vozilo(svoje) ?
Druga situacija,naredjivanje od strane policije kontrolisanoj osobi da izvadi ruke iz dzepova ili ce biti lisen slobode?
Treca situacija,po nekoj mojoj procjeni,nepotrebno udaranje po nogama od strane policije,lica koja se pretresaju,u fazonu rasiri noge itd...

Postoji li mogucnost da neko objasni sta u praksi znaci razlika izmedju pretresa i pregleda?
Sta policija ima pravo,a sta je pravo osobe koja se pretresa/pregleda?

Zahvaljujem.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]