BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Postavite pitanje i raspravite konkretna pravna pitanja koja ne spadaju u neku od drugih kategorija u ovom forumu
User avatar
By jirzi
#2157
Dobar dan,
imam pitanje da li kao stranac bez prebivalšta u BiH mogu zatražiti da se mi moja mirovina/penzija šalje na moj račun u BiH.
Kod zahtjeva (u Federaciji) su mi odbili potvrdu od banke u BiH, s obrazloženjem, da nemam prrbivalište u BiH, ali nisu naveli na osnovu koje zakonske odbredbe moram plati više od jedne mjesečne penzije/mirovine godišnje za slanje u inostranstvo.
Za odgovor unapred zahvaljujem.
Jiri Vašatko
User avatar
By jirzi
#2163
Pisao sam email u MIO/PIO u Mostar, da navedu po kojoj zakoskoj osnovi i taj email su prosledili službenici, koja riješava moj zahtjev i dobio sam ovaj odgovor:
"Vaš upit vezan za isplatu mirovine u inozemstvo proslijeđen je meni kako bih Vam odgovorila na isti. Ukoliko imate prijavljeno prebivalište u ...... , potrebno je da nam dostavite Uvjerenje o prebivalištu i tada ćemo Vam isplaćivati mirovinu na račun otvoren u Uni Credit banci. Ukoliko nemate prebivalište u ....... , tada je potrebno da nam dostavite potvrdu o otvorenom deviznom računu iz Češke ( IBAN I SWIFT)"
Nikde nije navedeno po kojoj zakonskoj osnovi nije prihvačena potvrda o otvorenom računu u BiH.

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]