BiH Pravo 1.0

Bosanskohercegovački pravni portal

Nasljeđivanje, testament, zakonski i nužni dio
By smajo
Postovani,
prije nego sto Vam postavim kljucno pitanje rado bih kratko pojasnio situaciju koja je mozda unikatna ali ko zna danas je sve moguce. Prije nepune 3 godine otac mi je poklonio kucu sa okucnicom i jos par nekih obradivih povrsina. Sve te nekretnine su bile na njemu 1/1 ili te obradive povrsine 1/5 posto sa svojim sestrama nije to nikad pravno podijelio ali se znalo sta je cije po nekom njihovom dogovoru. Ubrzo nakon toga majka se rastala od oca ali zbog nekog drugog razloga ni u kom slucaju to nije bio pomenuti poklon jer je i sama bila za taj poklon prema meni. Razlog darivanja meni i ako imam sestru je taj sto sam licno ulozio oko 15000 Eura da bi kuca bila funkcionalna. Pri razvodu majka je podnosila tuzbu za polovinu kuce ali sud je to odbio jer kao nije bilo zlonamjernih radnji/ pokusaj prodaje itd. U ugovoru je navedeno da otac ima pravo koristenja kuce i ostalog dok je ziv i da ja nemam nikakve obaveze prema njemu/poklonodavcu. Posto je otac penzioner sa minimalnom penzijom ja sam mu mjesecno davao prosjecno 200-250 Eura. Nakon nekih eto recimo 2 godine i 10 mjeseci sam shvatio da otac koristi se lazima i ne moralnim radnjama da bi od mene sve vise novca zahtjevao rekao sam mu da tako ne moze i da se mora vratiti u neki normalniji zivot prikladan njegovim godinama i da mu necu vise slati novac za izmisljene bolesti itd. Od tog momenta on trazi kupca za kucu za vrijednost 1/5 iste i zeli da ja prodam i dam njemu novac. Ja sam to odbio iz razloga sto on to zeli prodati za pomenutu 1/5vrijednosti, on trenutno zeli raskinuti ugovor o poklonu i ovdje me najvise zanima da li se to moze jednostrano kod notara ili sud odlucuje o tome?. Znam da postoje 2 opcije raskida, siromastvo ili neblagodarenost prema poklonodavcu, ali me zanima procedura istog, da li cu ja biti uopste informisan o tom raskidu ugovora posto ne zivim u BiH. Majka je rekla ako on to opet vrati na sebe da ce podnijeti tuzbu za polovinu itd. Trenutno je sve na meni 1/1. izvinjavam se na duzem tekstu ali mozda ce te imati bolji uvid u situaciju. Unaprijed se zahvaljum na mogucem odgovoru..
Posebne Istražne Radnje

Koje sve osobe, osim policije, mogu vršiti posebne[…]

Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o pr[…]

Zakon o izmjeni Zakona o bibliotečko-informaciono[…]

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i […]

BiH Pravo - mi znamo odgovor na Vaša pravna pitanja