BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Nasljeđivanje, testament, zakonski i nužni dio
User avatar
By glcvr6
#2109
Poštovanje društvo, imam jedan "problem, dilemu" ili kako god želite nazvati.

Riječ je o ostavinskoj raspravi za preminulog oca.
Situacija je sljedeća

- otac nema nikakve imovine, pokretne, nepokretne
- otac ima hipotekarni kredit od prije 15tak god (djedova kuća pod hipotekom, on je još živ) - dug po kreditu oko 4500KM (dug)
- depozit na taj kredit od oko 3000KM
- kredit u drugoj banci cca 2000KM (dug)
- platna kartica i kreditna kartica cca 1500KM (dug)

U banci ne daju nikakve informacije dok se ne zavrsi ostavinska rasprava

Pitao me notar ima li imovine, ja se izjasnio da nema i izda mi rješenje o neraspravljanju.
Na to ga ja pitam da li sa ovim papirom idem u banku da riješim taj kredit jer je vezan za hipoteku na kuću?
Onda mi notar kaže da neću ništa uspjeti sa tim rješenjem te da se mora zakazati ostavinska rasprava.

Završila ostavinska rasprava i na njoj će pisati da je vrijednost imovine 3000KM (na osnovu depozita u banci) a ostalo su nabrojani ovi računi iz banaka.

Da li to sad znači kada postane pravosnažna odluka da ja NASLJEĐUJEM sve sa tog papira (ove gore dugove nabrojane) ili je to samo potvrda sa kojom ću ja otići u banku u reći da nisam ništa imovine naslijedio i da me ne mogu teretiti za taj dug (na osnovu člana u zakonu o nasljeđivanju da nasljednik ne može naslijediti dugove više od vrijednosti nasljeđene imovine).

Ili mi je potrebno da na tom papiru od notara piše da ne mogu naslijediti dugove jer nisam nista od pokretne/nepokretne imovine naslijedio?


Nadam se da me razumijete, nisam pravnik, pametan sam (hvala Bogu), pročitao sam letimično zakon o nasljeđivanju ali mi nije jasno da li ću MORATI platiti sve što je napisano na ostavinskoj raspravi.

Pitam notara - on mi kaze da me ne može savjetovati.

Pa molim ovdje za pomoć da eventualno mogu uložiti žalbu kroz 10 dana ako nisam dobro postupio na ročištu.
User avatar
By pravnik
#2110
Notar te naravno moze savjetovati i to mu je duznost.

Sto se tice imovine, vi se svi mozete odreci nasljedstva, ako nije bilo "pozitivne" imovine, i samim time ne naslijedjujete ni dug.

Sto se tice gore navedenih iznosa, na iste idu i kamate, pa je to pitanje za sudskog vjestaka ekonomske struke, da ti sve obracuna u svoj nalazu i misljenju, ako budes zelio.
User avatar
By glcvr6
#2111
Posto ce sad na tom papiru pisati da ja nasljedjujem te dugove iza oca, smatra li se da sam obavezan izmiriti dug jer sam “trazio” da stave dugove u ostavstinu ili je to samo informacija o nasljeđu pa da se mi (nasljednici) dogovorimo o tome?

Napominjem, osim dugova iza oca nista nije ostalo imovine osim tih 3000KM depozita vezanog za kredit.

Gdje se mogu pozvati na clan zakona koji kaze da ne mogu naslijediti dug ako prelazi vrijednost imovine? Kod notara ili kod banke(bez obzira sta ce pisati u tom notarskom aktu)?
User avatar
By pravnik
#2112
Vas problem je sto se niste konsultovali sa strucnim licem prije odlaska na ostavinsku raspravu.

Jer da jeste, na ostavinskoj raspravi bi se odrekli sve imovine (duga).
User avatar
By pravnik
#2114
Ne, ne mozes ponistit.

Izjava koju si dao je naopoziva, zato se konsultujes prije poduzimanja pravnih radnji, a ne nakon stetnih posljedica.
User avatar
By pravnik
#2116
glcvr6 wrote:Zasto postoji onda rok od 8 dana za podnosenje zalbe?
Kako bi svi zainteresirani mogli da uloze zalbu na ostavinsko rjesenje iz zakonom propisanih uslova, a koji su regulisani Zakonom o vanparnicnom postupku entiteta i zakonom o naslijedjivanju entiteta.
User avatar
By Hugh Mungus
#2121
Pozdrav pravnici!
Zanima me sljedeće:

Vlasnik V je umro prije 40 godina. Imao je u vlasništvu 4 nekretnine među kojima je bila jedna kuća. V je imao 4 sina od kojih je samo jedan (P) živio u toj kući od 1990 do danas. Svi ostali sinovi su većinu odraslog života proveli u inozemstvu. P poželi srediti zemljišnoknjižno stanje i navesti sebe kao vlasnika kuće jer je kuću nadogradio, uvećao vrijednost i održavao svih tih godina. Međutim u međuvremenu i on umre a njegov sin (S) želi srediti ZK stanje i navesti sebe kao vlasnika te kuće. U ZK je V i dalje naveden kao vlasnik te kuće. Što je S-u činiti? Koja je procedura? Imaju li ostala 3 sina V-a ikakva prava na tu kuću iako je P tu kuću nadogradio i uvećao njenu vrijednost za 100%?

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]