BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Ugovori razne osnove, odgovornost za štete po raznim osnovana, izvanugovorni odnosi, osiguranja...
By cezar
#1876
Postovanje, da li biste mi mogli dati odgovor na jedno pitanje!?
Naime 2014 godine sam sklopio notarski ugovor sa jednim licem gdje je on bio u obavezi da do odredjenog roka meni isplati odredjenu sumu novca, sada je taj rok prosao a on nije ispalatio nista. Sta bih ja trebao da uradim s obzirom da imam taj ugovor sklopljen kod notara?
Hvala.
User avatar
By pravnik
#1877
Najznacajnije pitanje glasi:

Da li je notar izradio ugovor u formi notarski izvrsne isprave ?

Ili je rijec samo o najobicnijoj ovjeri potpisa, gdje notar uopste nije ni citao sadrzaj ugovora ?

(mislim da je ovo drugo u pitanju).
By cezar
#1878
Nisam siguran kako po ugovoru da znam razliku izmedju to dvoje. Ali to je ugovor o poklonu sklopljen. Ne razumijem se najbolje u to. Ali imaju u ugovru "ugovorene strane", "uvodni dio", clanovi i slicno, ugovor je u vise primjeraka i oni su "uvezani" koncem i ima na njemu zlatna naljepnica. Eto onako laicki da opisem kako izgleda.
Hvala na odgovoru.
User avatar
By pravnik
#1879
Za ugovor nije bitno kako izgleda, nego koji mu je sadrzaj.

Moras ga procitati, pogledaj na kraju sta je notar napisao da li je samo rijec o ovjeri potpisa ili nesto drugo ?

Ili ako zelis stavi ga ovdje zastiti licne podatke pa cu ti ja reci.

Nadalje u prvom postu kazes "bio duzan da ti isplati", a sada kazes UGOVOR O POKLONU.
By cezar
#1893
Ovo je zadnja strana, ako bude trebalo jos poslat cu vam da pogledate o cemu se radi.
Zapravo se radi o mojoj licnoj imovini koju je staratelj prisvojio dok sam bio maloljetan, pa radi porodicnih "pritisaka" je sklopljen ovaj ugovor o poklonu.
Image
By cezar
#1895
I ova strana, postiji jos prva koju nisam slikao, tu pisu samo podaci o strankama i nekretninama.
Image
By cezar
#1896
Imam i ovaj papir koji nije vezan za ovo, koji smo naknadno potpisali. I mislim da je ovo samo ovjera potpisa. Zanima me ako sam vam ista uspio priloziti da mi kazete sta bih ja sad trebao.
Image
User avatar
By pravnik
#1897
Ovdje je rijec o UGOVORU O POKLONU NEKRETNINE;

dosta toga je mutno.

Dakle ako sam dobro shvatio, ti sada potrazujes samo iznos od 3.150,00 KM ?

To je na zalost moguce samo sudskim putem.
By cezar
#1902
Sta bih trebao da uradim u tom slucaju?
Kome se obracam i na koji nacin?
By cezar
#1906
Hvala ti na vremenu i odgovoru. Mislim da ce ovo ipak morati ici tuzbom.

ZAKON O SPREČAVANJU SUKOBA INTERESA U INSTITUCI[…]

Službene novine Kantona Sarajevo, broj 10/24 Na os[…]