BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Statusna pitanja, razvodi braka, alimentacije, roditeljsko pravo, skrbništvo, imovinska pitanja u braku itd.
User avatar
By pravnik
#1452
Izdržavanje vanbračnog partnera

(1) Vanbračni parnter koji ispunjava uvjete iz čl. 3. i 224. ovog Zakona ima pravo na izdržavanje od drugog vanbračnog partnera nakon prestanka vanbračne zajednice.

(2) Tužba za izdržavanje iz stava 1. ovog člana može se podnijeti u roku od jedne godine od prestanka vanbračne zajednice.

Član 231.
Sud može odbiti zahtjev za izdržavanje vanbračnog partnera ako se on bez ozbiljnog povoda od drugog vanbračnog partnera grubo ili nedolično ponašao u vanbračnoj zajednici, ili ako bi obaveza izdržavanja predstavljala očitu nepravdu za drugog vanbračnog partnera.

Član 232.
(1) Sud može odlučiti da obaveza izdržavanja vanbračnog partnera traje određeno vrijeme, naročito u slučaju kada je tražilac izdržavanja u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produžiti obavezu izdržavanja.

(3) Tužba za produženje izdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je izdržavanje određeno.


Član 233.
Pravo na izdržavanje prestaje kada izdržavani vanbračni partner sklopi brak, ili zasnuje novu vanbračnu zajednicu, ili postane nedostojan tog prava, ili ako više ne postoji neki od razloga utvrđenih u članu 224. ovog Zakona.
User avatar
By Harisjasmina
#2021
Poštovani,slijedeći je slučaj,ako mi možete pomoći: moja majka ima 54god,psihicki i fizicki oboljela(imaju nalazi ljekara),na birou,ne radi..brak s mojim ocem koji radi i zivi u Njemackoj,i ima njm.drzavljanstvo već unazad 2/3god ne funkcionira,zbog konzumiranja alkohola,agresivnog ponasanja.Već 8mjeseci nije dolazio u Bosnu tako i nije majci mojoj slao novac da ima od cega da zivi.Prije par dana je dobila poziv da se pojavi na sudu,jer je moj otac trazi razvod.iz njemacke je angazovao advokata u Bih i advokat ima punomoc.napominjem majka ima samo bh.drzavljanstvo,i brak je trajao 30god. I brak je sklopljen u Bosni.Zanima me,može li ona ostvariti pravo na izdrzavanje poslije razvoda,jer nije mogućnosti da sama zaradjuje i ostavruje radni odnos zbog bolesti i godina.hvala
User avatar
By pravnik
#2022
Majka moze u tom predmetu da podnese zahtjev za supruzinsko izdrzavanje.

Majka ima pravo na besplatnu pravnu pomoc putem ZAVODA za besplatnu pravnu pomoc ili udruzenje Vasa prava.
User avatar
By Marijana
#2104
Dobro vece! Neznam se snaći ovdje ali se nadam da ću dobiti odgovor! Živjela sam u vanbračnoj zajednici 2 GOD i 3 mjeseca dabi se vjenčali prije 4 mjeseca suprug traži razvod, Državljanin je Bih i Hrvatske, zabranio mi je prije braka da radim natjerao me da dignem kredit od 10.000 km koji ne želi da plati jer je na moje ime dignut 8 dana prije vjenčanja natjerao me je na abortus 02.08 trudnoća bila stara 11 nedelja 26.08 je ponovo ranjena kiretaza i vjerovatno će opet Morati jer nije uredu. On me ucjenjuje na razno razne načine da dam sporazumni razvod nasta ja ne pristajem on živi i radi u CH! Dali je on dužan da mi plaća izdržavanje, imam li pravo izvoditi svjedoke na sudu? Hvala vam unaprijed ;)
User avatar
By pravnik
#2105
Marijana wrote:Dobro vece! Neznam se snaći ovdje ali se nadam da ću dobiti odgovor! Živjela sam u vanbračnoj zajednici 2 GOD i 3 mjeseca dabi se vjenčali prije 4 mjeseca suprug traži razvod, Državljanin je Bih i Hrvatske, zabranio mi je prije braka da radim natjerao me da dignem kredit od 10.000 km koji ne želi da plati jer je na moje ime dignut 8 dana prije vjenčanja natjerao me je na abortus 02.08 trudnoća bila stara 11 nedelja 26.08 je ponovo ranjena kiretaza i vjerovatno će opet Morati jer nije uredu. On me ucjenjuje na razno razne načine da dam sporazumni razvod nasta ja ne pristajem on živi i radi u CH! Dali je on dužan da mi plaća izdržavanje, imam li pravo izvoditi svjedoke na sudu? Hvala vam unaprijed ;)
Postovana,

Vas slucaj je slozene prirode, i tesko da ga aktivno mozete rijesiti na ovom forumu.

Preporucujemo vam da angaujete advokata koji ce vas zastupati na sudu.

Sto se tice izdrzavanja, ono je gore iznad navedeno. Te ukoliko imate uslove sud ce vam odrediti isto.

Srdacno,
BiH pravo TIM
User avatar
By Marijana
#2108
pravnik wrote:
Marijana wrote:Dobro vece! Neznam se snaći ovdje ali se nadam da ću dobiti odgovor! Živjela sam u vanbračnoj zajednici 2 GOD i 3 mjeseca dabi se vjenčali prije 4 mjeseca suprug traži razvod, Državljanin je Bih i Hrvatske, zabranio mi je prije braka da radim natjerao me da dignem kredit od 10.000 km koji ne želi da plati jer je na moje ime dignut 8 dana prije vjenčanja natjerao me je na abortus 02.08 trudnoća bila stara 11 nedelja 26.08 je ponovo ranjena kiretaza i vjerovatno će opet Morati jer nije uredu. On me ucjenjuje na razno razne načine da dam sporazumni razvod nasta ja ne pristajem on živi i radi u CH! Dali je on dužan da mi plaća izdržavanje, imam li pravo izvoditi svjedoke na sudu? Hvala vam unaprijed ;)
Postovana,

Vas slucaj je slozene prirode, i tesko da ga aktivno mozete rijesiti na ovom forumu.

Preporucujemo vam da angaujete advokata koji ce vas zastupati na sudu.

Sto se tice izdrzavanja, ono je gore iznad navedeno. Te ukoliko imate uslove sud ce vam odrediti isto.

Srdacno,
BiH pravo TIM
Hvala vam na brzom odgovoru!

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]