BiH Pravo

Bosanskohercegovački pravni portal

Porezi, vrijednosni papiri, carine, hartije od vrijednosti, mjenica...
#1200
Bio sam žirant prije 10 godina za kredit od 3 do 5 hiljada. Sve do prije tri godine sam bio ubijeđen da sve ide po planu ali tad mi je došla obavijest da glavnica kredita iznosi 22 500 KM što znači da sam prevaren a banka je pala pod stečaj i vode se sudski postupci protiv 21 službenika banke, da bi taj iznos do danas dospio na 35 hiljada. Dobio sam od suda zabranu 1/2 plate. U međuvremenu sam podigao kredit na koji želim administrativnu zabranu (trajni nalog), a uz to imam i robni kredit.
U trenutku kada sam postajao žirant nisam nigdje bio zaposlen što sam u predmetu koji je u tužilaštvu dokazao izvodom sa biroa.

Interesuje me da li u mom slučaju prednost po pitanju naplate ima situacija u kojoj sam žirant (slučaj sa bankom) ili situacija u kojoj sam podnosioc kredita, i da li godine starosti slučaja imaju presudnu ulogu ?

Hvala unaprijed.
#1201
Pozdrav,

Predlazem ti da sa dokumentacijom odes u Zavod za besplatnu pravnu pomoc ili udruzenje VASA PRAVA koje je takodje duzno da vam pruzi besplatnu pravnu pomoc.

Imate pravo na pravnu zastitu bez placanja.

Ponesite svu dokumentaciju.

Srdacno,
#1206
ZdravkoS wrote:
Interesuje me da li u mom slučaju prednost po pitanju naplate ima situacija u kojoj sam žirant (slučaj sa bankom) ili situacija u kojoj sam podnosioc kredita, i da li godine starosti slučaja imaju presudnu ulogu ?

Hvala unaprijed.
Poštovani,
prior tempore potior iure - brži u vremenu raniji u pravu, u tom smislu prednost kod naplete ima ona banka koja je prije pokrenula izvršni postupak pred sudom u pogledu određenog predmeta izvršenja.

Ako je pokrenut stečajni postupak potrebno je da sudu ukažete na to (naravno odgovarajućim dokazom).

U pogledu Zavoda za besplatnu pravnu pomoć mislim da nema vajde jer ne ispunjavate sve uslove (zaposleni ste).

Inače, mislim da bi za ubuduće bilo poželjno da se izjasnite iz kog ste entiteta (potrebno je znati koje propise primjeniti).

PRAVILNIK VISOKOG SUDSKOG I TUŽILAČKOG VIJEĆA BOS[…]