BiH Pravo 1.0

Bosanskohercegovački pravni portal

Državljanstva, boravišta, udruge, lokacijske, građevinske i ine dozvole, povrat nacionalizirane imovine, komunalne naknade ...
By Sveta
Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2017 - 2018 odnosno ispis iz drzavljanstva BiH
Zelim da se ispisem iz drzavljanstva bosne i hercegovine znal ko kakva je cijena, koja su dokumenta potrebna za ispis iz bih drzavljanstva i postupak ?

Jel moram samo pokazat svoje vjencanje iz inostranstva ili moram upisat prezime novo
ispis iz drzavljanstva BiH
By NEON
Ja ti samo ne preporucujem da radis licno to ti je uvijek najskuplje, procitaj i izvuci pouke od ovog gospodina po profesiji BiH novinara u inostranstvu:
ispis iz BIH drzavljanstva tj: odricanje BiH drzavljanstva
Pogledaj dio intervjua:
"Odricanje od BiH državljanstva sam radio lično, koštalo me 2.500 KM, 8 mjeseci i mnogo živaca"

Lazarević je bio državljanin Bosne i Hercegovine do 2014. godine, iako u inostranstvu živi još od 1992. godine. Kaže da je jedan od glavnih razloga za odricanje od državljanstva bio taj što je htio učestvovati u političkom procesu i glasati za vlast u zemlji u kojoj i živi. Drugi razlog je taj što mu je novo državljanstvo omogućava lakše putovanje, što mu je kao novinaru veoma bitno.

"Kao strani državljanin ja imam povjerenje da će mi ambasada pomoći, a za bosansku Ambasadu nisam bas siguran, jer to nikad ni ranije nisu radili.", kaže Lazarević.

Lazareviću je važno da može nesmetano putovati, tako da su njegovi razlozi za odricanje čisto praktični.

"Meni je najvažnije da mogu otići na aerodrom i letjeti gdje god želim, po cijelom svijetu. Sa bosanskim pasošem nisam mogao ni u London bez vize. To je meni važno. Nacionalnost, patriotizam, ljubav za svoj dom i te priče – to mene ne zanima", kaže Lazarević.

Image
Krsto Lazarević (Foto: Ruben Neugebauer) - "Sada se osjećam kao dio političkog procesa", kaže on.

Prikupljanje dokumenata

On tvrdi da je cijeli proces bio dosta komplikovan, jer je morao ići u Bosnu i Hercegovinu, gdje je rođen, zatim u Zvornik, gdje je prijavljen, te u Sarajevo. Kaže da je svuda morao čekati te je čitav proces, uključujući prikupljanje potrebnih dokumenata, trajao osam mjeseci, od kojih tri mjeseca Lazarević nije imao nikakvo državljanstvo.

Lazarević kaže da ga je sve ukupno koštalo blizu 2.500 KM, a u taj iznos je uključio i vađenje potrebnih dokumenata koje je trebao predati Ministarstvu.
Odricanje bosanskog drzavljanstva cijena
By legalis
Sveta wrote:Zelim da se ispisem iz drzavljanstva bosne i hercegovine znal ko kakva je cijena, koja su dokumenta potrebna za ispis iz bih drzavljanstva i postupak ?

odricanje bosanskog drzavljanstva - ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
Joj legenda je, nasi ljudi uvijek kontaju "sam cu to mi je najjeftinije" a izadje ga najskuplje... to nam je izgleda u mentalitetu zato i jesmo tu gdje smo, covjek kaze odoh ja sam sebi kucu napravit :lol: :lol:

Moj ti je savjet, a evo pronasao sam na netu za tebe koji je advokat za to specijaliziran i bavi se sa drzavljanstvom duze od 22 godine pravne prakse.

1) Ne putujes nigdje van svoje drzave

2) Aangazujes advokata koji se cijeli zivot bavi drzavljanstvom kontaktiraj ga preko http://www.advokat-prnjavorac.com posaljes email i zamoli da tvoj predmet primi.

3) Sve ugovoris pismenim putem to ti je kao ugovor

4) Advokat ti posalje punomoc za odricanje od BiH drzavljanstva, i uputstva i sve ostalo, samo slijedis

5) ti samo slijedis sta ti se kaze i pridrzavas se svega sto ti je advokat kao profesionalac rekao

6) Sve zavrseno, dodje ti sve na kucnu adresu

7) imas novo drzavljanstvo i kralj si !!!

Kako sam nasao na netu mnogi su ovako uradili i mnogi prezadovoljni cijena kako svi kazu jeftinija nego sama taksa drzavi BiH koja se placa

Pogledaj ovaj link, momak 2005 prije 11 godina uradio preko navedenog advokata, samo klikni OVDJE.

i ti imas veliku srecu sto u BIH postoji takav advokat kojeg sve ambasade u BiH preporucuju i sto ima samo pohvale, jer u susjednim drzavama nemas nijednog advokata koji se bavi drzavljanstvom
Neko bi nazvao Ministarstvo civilnih poslova BiH - kolko kosta ispis iz bosanskog drzavljanstva ili punomoc za ispis iz bosanskog drzavljanstva, odricanje bosanskog drzavljanstva advokat
By pravnik
legalis wrote:Moj ti je savjet, a evo pronasao sam na netu za tebe koji je advokat za to specijaliziran i bavi se sa drzavljanstvom duze od 22 godine pravne prakse.

1) Ne putujes nigdje van svoje drzave sjedis ko gospodin gospodja tu gdje jesi i odakle dolazis
....
Pogledaj ovaj link, momak 2005 prije 11 godina uradio preko navedenog advokata, samo klikni OVDJE.

i ti imas veliku srecu sto u BIH postoji takav advokat kojeg sve ambasade u BiH preporucuju i sto ima samo pohvale, jer u susjednim drzavama nemas nijednog advokata koji se bavi drzavljanstvom, tako da si sretnik
]

Ministarstvo civilnih poslova ispis iz BIH drzavljanstva
Slažem se sa tobom 100% oni su za to najbolji u Bosni i Hercegovini, imaju odličnu reputaciju, pogledaj ovo:

"Advokatsku kancelariju Prnjavorac preporučuju Ambasada SR Njemačke, Američka ambasada, Ambasada Velike Britanije, Ambasada Španije, Ambasada Rusije, Ambasada Italije u BiH i druge ambasade u BiH te Predstavništvo njemačke privrede u Bosni i Hercegovini. Također ih preporučuju svojim građanima te privrednim društvima u slučaju ukazivanja potrebe za pružanjem stručne pravne pomoći u Bosni i Hercegovini."
ispis iz bosanskog drzavljanstva dokumenti
By JohnLaw
Evo ti i ove preporuke za njih od Porodice Bajrić ( https://www.facebook.com/porodica.bajric ) Ostavio je cak i svoj licni facebook page da im se mozes javiti, ovo je od 2012 godine

„Mi smo saznali za njih na TV-u. Zastupali su jednog poznatog BiH fudbalera koji je u intervjuju i rekao za svoj slucaj i spomenuo advokatski ured Prnjavorac kako su se izborili da ponovo stekne drzavljanstvo Bosne i Hercegovine nakon sto ga je mogao izgubiti kako bi poceo igrati za stranu ligu u fudbalu znaci. Bio je prezadovoljan uspjehom i taj intervju smo sasvim slucajno vidjeli na TV-u.

Mi smo ih kontaktirali i mogu reci da ne postoje rijeci koje bi opisale taj profesionalni nivo i odnos prema svom klijentu, znaci sve najjj najjjj najjj najjjj – odlicno, perfektno savrseno – bez lazne skromnosi znaci. Evo i naseg predmeta.
Image

Nama je zao sto smo se morali odreci BiH drzavljanstva ali su nam obecali da ce nam pomoc i kada budemo ponovo uzimali BiH drzavljanstvo ili kada BiH udje u EU, ili ako drzava u kojoj sada zivimo uvede dvojno drzavljanstvo.
odjava iz bosanskog drzavljanstva
Najsmiješnije mi je "koliko kosta" ha ha ha 20 godina ili više si vani, teško si došao uopšte preko trnja do uslova da dobiješ strano državljanstvo, a onda se bojis koliko košta. Kakav mentalitet Bože dragi, tuga

Ne bi bilo loše prisjetit se da države svoja državljanstva prodaju po cijenama većim od par miliona EUR-a.
ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj - cijena 2017 ili 2018
By Sveta
LEGALIS hvala ti puno tako sam i postupila sada sam dosla do tacke 5 heheheh za sada je sve savrsseno

Advokat Prnjavorac je savrsen i cijena je super za mene

Kod nas u dijaspori cim se spomene advokat kontas da je previse skupo jer ovdje i jesu takve cijene advokat za dva sata zaradi kao ja za sedmicu dana rada. A da dobijes termin moras cekat minimum 10-15 dana nezamislivo je ovako dobra komunikacija preko emejla i ovako brz rad a za tako nisku cijenu

Hvala ti takodje i JohnLaw
By Sveta
Sve danas cu sutra cu nikako da se javim sve zavrseno sve savrseno hvala svima na pomoci i preporuci za advokata!

ja sam vrlo, vrlo zadovoljna sa advokatskim zastupanjem

Nisam racunala da se moze rijesiti ta stvar tako brzo i profesionalno

da sam prije saznala ne bi se godinama patila oko drzavljanstva

Jako brzo sve kako i pisu ti ljudi od ranije sve po uputama radila nisam nigdje isla

Izuzetno profesionalni sve sto mi nije jasno uvijek pismeno pitala odmah odgovore sve mi pojasne

Odavno i uveliko imam novo drzavljanstvo - ostjecam se isto kao sa bosanskohercegovackim drzavljanstvom hehehehe

Budite mi zdravi i pozdravljeni !
By NEON
Sveta wrote:Sve danas cu sutra cu nikako da se javim sve zavrseno savrseno hvala svima na pomoci i preporuci!

Budite mi zdravi i pozdravljeni !

Sretno neka ti je sa novim državljanstvom !
By pravnik
evo par korisnih infosa

PRESTANAK BiH DRŽAVLJANSTVA
Član 15.
Državljanstvo se ne može izgubiti ako bi osoba koja je u pitanju time ostala bez državljanstva (apatrid), osim u slučaju utvrđenim članom 23. stav 1.

Član 16.
Državljanstvo Bosne i Hercegovine prestaje:
a) odricanjem,
b) otpustom,
c) oduzimanjem,
d) međunarodnim sporazumom.

ODRICANJE
Čl. 17. i 18. su brisani

Član 19.
1. Građanin koji je napunio 18 godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se odrekne BiH državljanstva.
2. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo BiH odricanjem na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo odricanjem uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH odricanjem i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
3. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo BiH prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH u inostranstvu uputi poštom.

Član 20.
Odluka o odricanju može biti poništena na zahtjev lica koje nije steklo državljanstvo države koja mu je izdala garanciju.

OTPUST

Član 21.
Otpust iz BiH državljanstva može biti odobren na osnovu zahtjeva lica koje živi na teritoriji BiH, koje ispunjava slijedeće uslove:
1. da ima 18 godina;
2. da se protiv njega ne vodi krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, ili ako je osuđen na kaznu zatvora u BiH, da tu kaznu izdržava;
3. da je izmirio sve nužne doprinose, poreze ili druge zakonske obaveze plaćanja utvrđene pravnosnažnim odlukama nadležnih organa;
4. da je stekao ili mu je garantovano državljanstvo druge države;
5. da je ispunio svoje vojne obaveze.

Član 22.
Djetetu mlađem od 18 godina koje je steklo, ili kojem je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, i koje još uvijek živi na teritoriji BiH, prestaje državljanstvo BiH otpustom na zahtjev:
1. oba roditelja čije je državljanstvo BiH prestalo otpustom;
2. jednog roditelja čije je državljanstvo BiH izgubljeno otpustom, ako drugi roditelj nije živ, ili su mu oduzeta roditeljska prava, ili je stranac ili osoba bez državljanstva;
3. jednog roditelja, koji izvršava roditeljske dužnosti i čije BiH državljanstvo je izgubljeno otpustom a drugi roditelj, koji je državljanin BiH, se slaže;
4. usvojitelja ako mu je državljanstvo BiH prestalo otpustom, a odnos između usvojitelja i usvojenog djeteta predstavlja odnos potpunog usvojenja.
Ako je dijete starije od 14 godina, u st. 1., 2. i 3. zahtijeva se njegov pristanak.

ODUZIMANJE
Član 23.
Državljanstvo BiH može biti oduzeto u sljedećim slučajevima:
1. ako je državljanstvo Bosne i Hercegovine stečeno pomoću prevare, lažnih informacija ili skrivanjem bilo koje relevantne činjenice koja se može odnositi na podnosioca zahtjeva,
2. kada državljanin BiH vrši dobrovoljnu službu u stranim vojnim snagama uprkos pravne zabrane takve službe,
3. kada je državljanstvo BiH stečeno nakon stupanja na snagu ovog zakona, bez ispunjenja uslova iz čl. 9. i 10.
4. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom, radi preduzimanja radnji kojima se narušavaju ustavni poredak i sigurnost BiH, ili kada je osuđen radi članstva u organizaciji koja preduzima takve radnje, pod uslovom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim ineresima BiH.
5. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom za krivično djelo koje uključuje krijumčarenje vatrenog oružja, eksploziva, radioaktivnog materijala ili narkotičkih sredstava i psihogenih supstanci; ili ilegalni prevoz i trgovinu materijalima i opremom za proizvodnju oružja ili drugih sredstava masovnog uništenja; ili ilegalni ulazak u BiH, ostanak ili izlasak iz BiH pojedinaca ili grupa; ili organizuje ili učestvuje u trgovini ljudima, pod uslovom da takve radnje ozbiljno štete vitalnim interesima BiH.
6. kada je državljanin osuđen u ili van područja Bosne i Hercegovine pravosnažnom presudom za krivično djelo koje proizilazi iz aktivnosti koje se razlikuju od onih iz tač. 4. i 5. ovog člana, a koje ozbiljno štete vitalnim interesima BiH.

DATUM PRESTANKA
Član 24.
Državljanstvo BiH prestaje otpustom, odricanjem ili oduzimanjem, danom dostavljanja rješenja o prestanku državljanstva BiH licu na koje se isto odnosi.

Ako mjesto prebivanja tog lica nije poznato, ili ne može biti potvrđeno, BiH državljanstvo prestaje danom objavljivanja rješenja u Službenom glasniku BiH.
drzavljanstvo Bosne i Hercegovine
By pravnik
Fenix wrote:znal ko kakva je cijena sa taksom u 2017 godini ? jel niza nego u 2016 godini odnosno 2015 ?

Cijena administrativne takse u 2017 godini moze samo porasti :lol: :lol: :lol: :lol:

Ko se sjeca starog zakona, vidjet ce da je prije cena takse bila duplo veca nego sada, a to ce se sigurno ponovo desiti. :mrgreen:
Bjanko mjenica u BiH

Imam pitanje vezano za bjanko mjenicu izdatu sa ci[…]

Uvjeti za priznanje strane sudske odluke Član 8[…]

Atrakcija nadleznosti

Atrakcija nadležnosti Član 67., 114., 136. Zako[…]

Namirenje razlučnog povjerioca iz založene nekret[…]

BiH Pravo - mi znamo odgovor na Vaša pravna pitanja